Čtvrtek 28. ledna. Svátek má Otýlie.

Přehled dne: Indexy ztrácí druhý den v řadě

07.02.2019 | 17:10 0 Komentářů

Akciové indexy dnes pokračují druhým dnem v odepisování zisků a jsou v červených číslech. Na devizových trzích se daří britské libře a americkému dolaru. Na komoditním trhu se opět nedaří ropě, zato mírně rosou drahé kovy.

Na devizových trzích je dnes poměrně rušno. Trhům se dnes nevyhýbalo zveřejnění různých zpráv a důležitých událostí, které nakonec měly očekávaný efekt na vývoj devizových trhů. Dopoledne Evopská komise zveřejnila ekonomické projekce. Evropská komise dnes snížila odhad růstu eurozóny na 1,3% z původních 1,9%. Růst celé Evropské unie byl také snížen z původních 2% na 1,5%. Evropská komise zhoršila svůj výhled i pro jednotlivé evropské ekonomiky. Itálie, která podle posledních čísel za čtvrtý kvartál vstoupila do recese, by měla růst pouhých 0,2%, což je pětileté minimum. Zpomalení by se mělo dostavit i v dalších, a to klíčovým ekonomikách v Evropě. Například Německo, jakožto motor evropské ekonomiky by mělo letos zpomalit na 1,1%, původně komise odhadovala růst 1,8%. Euro reagovalo na zprávu oslabením, zhoršení výhledu však upozorňuje na reálnou hrozbou pro ekonomickou aktivitu na starém kontinentu, která může mít za důsledek hlubší ponoření více zemí bloku do recese.

Dnešní vývoj německého akciového indexu DAX

Na ostatních devizových trzích je dnes mírně silnější americký dolar, pomalu však ztrácí svou sílu a mírně koriguje dopolední zisky, kdy narazil na rezistenci v podobě měsíčního maxima. Daří se také britské libře a to navzdory dnešnímu zasedání BoE, kde banka nezměnila svou dosavadní politiku. Banka se v mnoha věcech opakovala a připomněla, že výhled pro ekonomický růst a měnovou politiku bude záležet především na formě, jakou Británie opustí unii. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes v Bruselu britské premiérce zopakoval, že podmínky brexitové dohody měnit nebude, je ale ochotná upravit doprovodný text politické deklarace.  

Indexy druhý den v řadě ztrácí 

Akciové indexy dnes odepisují své zisky již druhým dnem a růstem naopak reagoval index volatility VIX, který rostl nad 16 bodů. Sentiment se však nijak výrazně nezměnil, jelikož žádná s větších společností dnes nereportovala své výsledky, ani nejsme svědky novinek kolem obchodního sporu USA-Čína. Evropským akciovým indexům se dnes nedaří především kvůli zhoršení výhledu pro hospodářský růst v Evropě. Tyto zprávy vstřebávají indexy po celém světě, jelikož Evropská unie je obrovským obchodním parterem pro země celého světa.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.