Čtvrtek 06. května. Svátek má Radoslav.

Přehled dne: Indexy se stabilizují, ropa WTI je nejlevnější od prosince 2017

13.11.2018 | 17:30 0 Komentářů

Klidnější průběh na devizových trzích poznamenalo vyčkávání na zítřejší zveřejnění výsledků americké inflace. Lehce dnes koriguje americký dolar a některé měny toho dokázaly využít více, některé méně. Akciové indexy se stabilizovaly, zatímco ropa pokračuje v prodejní aktivitě.

Na devizových trzích si po sympatickém vstupu do nového týdne vybral oddechový čas americký dolar. Ten nejen že zastavil svůj dosavadní růst, ale intradenně dokázal zkorigovat část včerejších zisků. Především pak dal prostor ostatním měnám, aby zpevnily své pozice a to především evropským měnám euru a libře. Britská libra se dnes dočkala také dat z britského trhu práce. Očekávané markodata nakonec nezpůsobily očekávanou volatilitu a libra se v posledních dnech opět soustředí především na vývoj vyjednávání o brexitu. Podle posledních zpráv vše vypadá, že spěje ke zdárnému konci poté, co Barnier oznámil, že došlo k posunu ve vyjednávání o zásadních otázkách, stále však zůstává nevyřešena otázka podoby irské hranice. Co se týče dat z britského trhu práce, tak ty dopadly poměrně pozitivně. Mzdy zahrnující bonusy rostly podle očekávání na 3% a mzdy nezahrnující bonusy rostly na 3,2%, očekávání bylo na 3,1%. Pozitivně také dopadla revize výsledků z minulého měsíce, které byly zrevidovány z 2,7% na 2,8%. Nezaměstnanost i přesto rostla z 4% na 4,1%. Okamžitá reakce na měnových párech s britskou librou se nedostavila i přesto je dnes libra proti většině měn silnější. Ze svých dosavadních letošních minim se odrazil i měnový pár EURUSD. Proti americkému dolaru se nedaří naopak zpevnit kanadskému dolaru ani rizikovějším měnám jako je AUD nebo NZD.

Graf: Vývoj ceny americké ropy WTI

Po včerejším výprodeji taženém společností Apple dnes dorazilo s otevřením americké burzy na trhy uklidnění. Většina indexů je tak v zelených číslech a snaží se navázat na pozitivní průběh minulého týdne, kdy trhy reagovaly na výsledky amerických voleb a také na sníženou everzi k riziku. Ta se na indexu volatility VIX přitom nadále pohybuje na zvýšených úrovních na 20 bodech. Prozatím se však dá mluvit spíše o stabilizaci, jelikož jsou akciové trhy během posledních týdnů extrémně volatilní a náchylné na vnější faktory. Bezesporu trhům pomůže obnovení obchodních jednání mezi USA a Čínou.

Na komoditním trhu se ropa WTI dostala na nejnižší úrovně letošního roku a překonala tak dosavadní low na 58 dolarech. Prozatím se jedná o jeden z největších propadů ceny ropy od roku 2014 a dá se očekávat, že bude OPEC projednávat na svém prosincovém zasedání omezení těžby v roce 2019. OPEC zároveň varoval, že by globální přebytek v roce 2019 mohl přerůst očekávání a potencionální zpomalení globální ekonomiky by ropě jen přidalo na problémech.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.