Pátek 25. září. Svátek má Zlata.

Přehled dne: HDP v USA za 4Q rostlo o 2,2%

28.03.2019 | 17:00 0 Komentářů

Americkému dolaru se daří i v průběhu dnešní seance a navyšuje tak dosavadní zisky. Na dosavadním sentimentu se na finančních trzích dnes nic nenění. Akciové indexy pokračují v širší cenové konsolidaci, zatímco ropa WTI pokračuje v oslabování pod 59 dolarů za barel.

Na devizových trzích dnes opět zpevňuje americký dolar a daří se mu na většině z měnových párů. Výnosy z desetiletých splatností se dnes vrátily nad úroveň 2,4%. Z USA dnes dorazilo i několik poměrně zajímavých dat. HDP za čtvrtý kvartál meziročně rostlo o 2,2%, odhad byl na 2,6%. To je výrazně pod očekáváním administrativy amerického prezidenta, který by si přál meziroční růst nad 3%. Žádanky o nezaměstnanost v USA rostly o 211 tis., to je o 11 tis. méně, než se očekávalo. Britské libře se ani dnes příliš nedaří a politická situace v Británii libru brzdí v případném růstu. Mayová stále doufá v prosazení dohody, kterou vyjednala v Bruselu. Dokonce slíbila, že pokud dojde k jejímu schválení v parlamentu, tak ze své funkce rezignuje. Další hlasování proběhne možná už v pátek a oficiálně by měla v případě tvrdého brexitu Británie opustit unii do 12. dubna. Z exotičtějších měn je dnes opět rušno na turecké liře, ta ztrácí na páru s americkým dolarem více jak 5%. Lira na sebe po delší době znovu upozornila a dostala pod tlak také další měny rozvíjejících se ekonomik včetně brazilského realu nebo indické rupie.

Wall Street aktuálně čeká na detaily obchodních vyjednávání mezi USA a Čínou, zatímco trhy drží pod tlakem obavy ze zpomalení globálního růstu. Obchodní vyjednávání by se poté, co do Pekingu dnes dorazil obchodní zmocněnec USA Robert Lighthizer, měly opět vrátit do středu pozornosti. Dnešní vývoj na akciových trzích probíhá v klidnějším tempu bez výraznějších odchylek od aktuálního konsenzu. Na komoditním trhu se pod tlak dostala ropa. Ropu dostal pod talk tweet amerického prezidenta, kdy se opět snaží přesvědčit OPEC aby upustil kohoutky a snížil tako cenu ropy, která se podle něj dostává na příliš drahé ceny.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.