Sobota 16. října. Svátek má Havel.

Přehled dne: EURUSD oslabuje pod 1.12, americké indexy nadále blízko rekordních maxim

24.04.2019 | 17:10 0 Komentářů

Americký dolar dnes na některých měnových párech ztrácí včerejší zisky, na měnovém páru EURUSD nicméně dále posiluje a dostal cenu pod 1.12. Německý akciový index DAX výrazně zpevňuje a je nejdražší od září 2018. Ropa WTI kvůli růstu amerických zásob oslabuje pod 65 dolarů za barel.  

Včerejší růst na americkém dolaru si na některých měnových párech dnes vybral svou daň. Není to dnes on, kdo udává tempo na devizových trzích, naopak některé měny na páru s dolarem se dnes snaží včerejší ztráty mírně zkorigovat, ačkoliv index amerického dolaru FUSD zatím dnes zůstává výše. Včerejší ztráty se podařilo zkorigovat na měnovém páru GBPUSD a USDCHF, který poprvé od začátku měsíce výrazněji ztrácí. Naopak americký dolar zůstává silnější na měnovém páru EURUSD a dostal jeho cenu pod úroveň 1.12 a výsledek indexu podnikatelského klimatu Ifo potvrdil lepší kondici amerického dolaru, když index klesl na 99,2 bodů. Silnější zůstává dolar také na měnových párech AUDUSD a NZDUSD, kde obchodování výrazně ovlivnilo ranní zveřejnění australské inflace. Z pohledu fundamentu dnes největší relevanci přineslo zasedání kanadské centrální banky a rozhodnutí o úrokových sazbách. Podle očekávání ponechala centrální banka sazby beze změny na úrovni 1,75% a dostala pod tlak kanadský dolar. V doprovodném komentáři banka uvedla, že nejistota kolem obchodních konfliktů poškodila podnikatelský sentiment a aktivitu, což způsobilo zpomalení růstu v mnoha předních ekonomikách. I přesto banka očekává oživení růstu v druhé polovině roku.

Americkým akciovým indexům se dnes nedaří navázat na včerejší růstovou seanci, kdy indexy S&P 500 a NASDAQ vytvořily nová rekordní maxima. Akciové indexy jsou tak od včerejšího close téměř beze změny a trhy jeví místami známky FOMO „Fear of missing out“, kdy se investoři chtějí připojit na růstový trend na akciovém trhu. Nejpravděpodobnější scénář je tak po atakování rekordních maxim konsolidace, či mírná korekce dosavadních zisků. Akciové indexy by však z dlouhodobějšího hlediska měly pokračovat v růstu. Na včerejší růst amerických indexů dnes navázal DAX a zpevňuje nad svá dosavadní letošní maxima a zároveň je nejvýše od září 2018. V USA rostly zásoby ropy o necelých 5,5 mil. barelů, což dostalo ropu WTI pod prodejní tlak a ta oslabuje pod 66 dolarů za barel.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.