Pondělí 25. ledna. Svátek má Miloš.

Přehled dne: Dolar zůstává defenzivní, indexy téměř beze změny

19.02.2019 | 17:30 0 Komentářů

Dnešní seanci na devizových trzích ovládla volatilita, kdy si hlavní slovo opět vzal americký dolar, který dnes výrazně oslabuje. Akciové indexy si drží své zisky z minulého týdne a nepozorujeme zde výraznější změnu. Ropa mírně koriguje dosavadní zisky, nicméně kupci jsou zde stále aktivní.

Dnešní seanci nedoprovodilo zveřejnění zajímavější fundamentů a neočekávala se tak výraznější změna od dosavadního sentimentu. Výrazně oslabuje americký dolar, žádných novinek hovořících pro jeho pokles však svědky nejsme. Spíše by se dalo říct, že se daří evropským měnách libře a euru. Libru poslala nahoru zpráva, že by na zítřejším setkání Junckera a Mayové mohlo dojít k dosažení nové dohody o tzv. irské pojistce. Vylepšená dohoda by měla mít větší šanci na to, aby prošla britským parlamentem. Na euru mírně zlepšila náladu zpráva z Německa. ZEW index zůstává na záporných číslech na – 13,4 bodech, očekával se však větší pokles na – 14,1 bodů. Je potřeba připomenout, že německá ekonomika za poslední 2 čtvrtletí výrazně zpomalila. Z evropských měn však ztrácí dnes nejvíce švédská koruna. Za oslabením stojí pomalejší, než očekávané tempo růstu inflace. Inflace tam zpomalila na 1,9% a po osmi měsících se dostala pod 2% inflační cíl. Potencionální růst úrokových sazeb na konci roku tak nevypadá příliš reálně.

Akciové indexy jsou po včerejší seanci, kdy trhům chyběly výraznější objemy v USA téměř beze změny. Stále si však drží většinu svých zisků z minulého týdne, kdy zakončily osmitýdenní růst. Dnešním dnem by měly být ve Washingtonu obnoveny obchodní jednání a ve čtvrtek pokračovat na vyšších úrovních. Všeobecně se neočekává dosažení obchodní dohody, nicméně pokrok ve vyjednáváních budou trhy vnímat pozitivně. Ropa mírně koriguje zisky z minulého týdne, kdy ztrácí své zisky nad 56 dolary za barel.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.