Sobota 27. února. Svátek má Alexandr.

Přehled dne: Dolar po včerejším výprodeji stagnuje, akcií se drží pozitivní sentiment

21.08.2018 | 16:00 0 Komentářů

Podle očekávání dnes začíná korigovat včerejší ztráty americký dolar a je tedy na většině z měnových párů opět silnější. Žádná makroekonomická data dnes neočekáváme, tudíž se podobný průběh dá očekávat i po zbytek odpolední seance. Pozitivní sentiment se zatím drží akciových trhů, na čemž vydělává i ropa.

Úroveň rizikových přirážek opět stagnuje, kdy se index volatility VIX vrátil zpět ke své „normální“ úrovni lehce nad 12 body. Může za to probíhající vyjednávání ohledně budoucnosti obchodních vztahů mezi USA a Čínou. Americký prezident Donald Trump ve včerejším rozhovoru pro agenturu Reuters řekl, že od obchodních jednání moc neočekává. Zároveň řekl, že nemá žádný časový rámec, ve kterém chce ukončit obchodní spory s Čínou, již dříve zopakoval, že je připraven uvalit cla na celkový dovoz čínských výrobků o objemu 500 mld. dolarů. Zároveň znovu obvinil Čínu z manipulace čínské měny za účelem zmírnění dopadů obchodních válek. Nezapomněl také zopakovat své nesympatie k měnové politice FEDu, který postupně zvyšuje sazby a do konce roku má v plánu další 2 zvýšení, což zhodnocuje americký dolar vůči ostatním měnám.

Úřad obchodního zmocněnce v týdnu zároveň pořádá slyšení, ve kterém bude projednáváno uvalení dovozních cel na čínské zboží v hodnotě 200 mld. dolarů. Během srpna Donald Trump pověřil úřad, aby projednal zvýšení plánovaných cel z 10% na 25%. S největší pravděpodobností tak obchodní jednání nezabrání uvalení těchto cel na čínské dovozy. Na druhou stranu, z čínské strany jsme svědky pouze pozitivních komentářů, kdy čínský ministr zahraničí Lu Kang řekl, že doufá v pozitivní výsledek obchodních jednání.

Obchodní jednání jsou naplánovány ve Washingtonu na středu a čtvrtek, zároveň se jedná o první formální jednání mezi oběma zeměmi od června, kdy USA uvalily první oficiální cla na čínské dovozy. Poté následovalo několik celních opatření z obou stran, které mohou Spojené státy vyeskalovat koncem měsíce na již zmíněné zboží o objemu 200 mld. dolarů. Pozitivní nálada se však trhů zatím drží a například akciový index S&P 500 pokračuje v posilování směrem k historickým maximům na úrovni 2878 z předúnorové korekce na akciových trzích. Výrazně silnější je od začátku týdne také německý akciový index DAX, který dnes potvrzuje včerejší ziskovou seance a také si připisuje několik desetin procent.

Dnešní Forex a Komodity

Jak jsem zmínil v dnešní ranní analýze, od amerického dolaru se daly dnes očekávat dva scénáře vývoje. Buď stagnace, nebo korekce včerejších výrazných ztrát. Zatím to vypadá, že se dolar rozhodl pro zlatou střední cestu, kdy během dopolední seance své pozice vylepšoval a odpoledne již jeví známky stagnace kolem aktuálních úrovní. Výrazně silnější je dnes americký dolar například na páru USDJPY, kde téměř kompletně vymazal včerejší ztráty, čemuž pomohla i pozitivní situace na akciových trzích.

Kdo však zůstává proti dolaru silnější, je britská libra. Sterling sbírá na páru GBPUSD zisky, poté co byl dlouhou dobu pod tlakem Brexitu a horších fundamentálních dat. Zdá se jako by se býci probudili a dostali po včerejší seanci apetit k pokračování nastaveného krátkodobého trendu.

Pozitivního sentimentu dnes nevyužívá pouze akciový trh, ale také ropa. Ta se po stagnaci z konce minulého týdne rozhodla podívat opět na vyšší úrovně. Včetně Francie uvažují nad opuštěním iránských exportů také ostatní státy a společnosti jako TOTAL, což je nadnárodní francouzská společnost zaměřena na zpracování ropy. Na long pozicích začínají být opět aktivní americké hedge fondy, které zvětšují své pozice na ropě.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.