Čtvrtek 15. dubna. Svátek má Anastázie.

Přehled dne: Dolar je opět silnější, ropa mírně zpevňuje

27.11.2018 | 17:15 0 Komentářů

Na akciových trzích se nepodařilo investorům navázat na včerejší růstovou seanci a trhy tak přešly do intradenní konsolidace. Mnohem více vzrušení nabídly devizové trhy, kde posiluje americký dolar. Na komoditním trhu se dnes daří mírně růst ropě, zlato je pod prodejním tlakem.

Na devizových trzích je dnes od rána silnější americký dolar a to kvůli komentářům Donalda Trumpa, který opět vrátil trhům obavy z obchodních válek mezi USA a Čínou. Americký prezident však nezůstal pouze u obchodních válek a také si neodpustil připomínku k brexitu. Britská libra oslabila poté, co Trump varoval, že dohoda o brexitu je pro Spojené království špatná a může ovlivnit budoucnost vztahů Británie a USA. Konkrétně řekl, že návrh dohody Mayové vypadá jako výborná dohoda pro EU, která poškodí vztahy USA s Británií. Dolaru dnes přitom nepomohl zveřejněny fundament v podobě spotřebitelské důvěry, která klesla na 135,7 bodů. Nemělo by se však jednat o nic zásadního, kondice americké ekonomiky je velmi dobrá a spotřeba domácností o vánocích pravděpodobně výrazně poroste. Pod tlakem je dnes také euro nebo japonský jen. Ostatní měny na páru s americkým dolarem spíše konsolidují bez výraznějších ztrát nebo zisků.

Akciové trhy konsolidují, zlato je pod prodejním tlakem

Akciové trhy dnes také ve většině případů konsolidují a jejich denní změny se pohybují plus mínus dvě desetiny procent. Prozatím tak nejsme ve výrazných ziscích ani ztrátách, což pomáhá indexu VIX, aby klesal k úrovni 19 bodů. Situace na akciových trzích se uklidňuje i přesto, že Trump opět rozvířil vody obchodních válek a na zvýšenou averzi k riziku reagoval americký dolar. Z akciových titulů dnes ztrácí především Apple, který vstřebává hrozbu uvalení 10% cel na dovážené iPhony z Číny, čímž včera pohrozil americký prezident.

Na komoditním trhu se daří mírně růst ropě, což je primárně podpořeno výhledem pro pokles amerických ropných zásob. Americké ropné zásoby rostly již podeváté v řadě, což se nestalo od začátku roku 2017. Pokles zásob by bezesporu poskytl ropě úlevu od silného prodejního tlaku, pod kterým se aktuálně nachází. Dnes silnější americký dolar se projevil na zlatě, které silně oslabuje.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.