Středa 21. dubna. Svátek má Alexandra.

Přehled dne: Dolar dnes opět ztrácí, ropa blízko maxim z minulého týdne

12.09.2018 | 16:45 0 Komentářů

Dnešní seance prozatím nepřinesla mnoho důležitého, co bychom si odnesli do dalších dnů. Na devizovém trhu je poměrně klid a nijak to nedokázaly změnit ani makrodata z USA. Nízká volatilita doprovází i ostatní trhy až na trh s ropou, která dnes roste nad 70 dolarů v případě americké ropy WTI.

Na devizových trzích dnes panuje velmi nízká volatilita a trhy spíše vyčkávají na zítřejší fundamentálně velmi nabitý den, kdy bude zasedat britská centrální banka, ECB a zároveň bude v USA zveřejněn růst inflace. Lze tedy očekávat výraznou volatilitu na všech dolarových párech, ale také na eurových párech které bude zajímat doprovodný komentář Maria Draghiho. Ten by se však neměl nijak lišit od těch předchozích, jelikož politika ECB je velmi průhledná a jediným háčkem může být rozhodnutí o refinancování aktiv po konci programu kvantitativního uvolňování.

Dnes však byly také zveřejněny makrodata z USA, které bohužel neměly výraznější dopad na vývoj trhů. Zveřejněn byl růst cen producentů neboli PPI. Očekával se růst cen o 0,2%, nicméně výsledky ukázaly na pokles cen o 0,1%. Americký dolar se dostal po lehčí prodejní tlak na téměř všech dolarových párech, nejvýraznější propad zaznamenal na měnovém páru USDJPY. Konkrétně měnový pár dnes ztrácí a koriguje tak 3 dny po sobě v zisku.

Graf: Vývoj trhu USDJPY se zajímavými intradenními supporty a rezistencemi

Z devizových trhů je dnes pod tlakem také britská libra. Na povrch se dostaly zprávy o potencionálních problémech Theresy Mayové uvnitř vlastní strany, což může ohrozit budoucnost dosažení dohody o brexitu. Skupina 50 politiků měla jednání jak a kdy by mohli dostat Mayovou z postu premiérky. Jedná se o první negativní zprávu po více jak týdnu, kdy trh zaplavovaly zprávy o pozitivním vývoji jednání, které byly včera doplněny slušnými daty z britského trhu práce.

Ropa dnes pokračovala v růstu nad 70 dolarů za barel v případě americké ropy WTI. Ropa Brent se nadále drží v blízkosti 80 dolarů za barel. Ropa roste od včera, kdy agentura API přišla se zprávou o poklesu zásob o 8,6 mil. barelů. Dnes v 16:30 byly zveřejněny americké zásoby ropy. Neočekávala se výraznější odchylka od aktuálního sentimentu i kvůli včerejšímu razantnímu pohybu. Zásoby ropy nakonec klesly o dalších 5,2 mil. barelů a jedná se tak o čtvrtý pokles v řadě. Ropa pochopitelně reaguje zvýšenou volatilitou, pokles v zásobách se ovšem očekával, nicméně i tak by mohl fundament pomoci ropě k dosažení maxim z minulého týdne.

Graf: Býci na ropě si udržují sílu

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.