Pátek 07. května. Svátek má Stanislav.

Přehled dne: Dnešek je ve znamení stabilizace, výrazněji roste pouze AUD

21.11.2018 | 17:00 0 Komentářů

Včerejší výraznější volatilita na devizových trzích dnes přinesla na trhy trochu klidu, kdy se trhy snažili stabilizovat a ani žádných větších pohybů jsme zatím svědky nebyli. Akciové indexy dnes podle očekávání mírně korigují včerejší ztráty, podobně na tom je po včerejších výprodeji také ropa.

Dnes zveřejněné fundamenty neměly zatím žádný dopad na vývoj finančních trhů, ačkoliv jsme se dočkali negativního překvapení při zveřejnění objednávek dlouhodobé spotřeby. Ty klesly na minulý měsíc o 4,4%, očekával se pokles o 2,2%. Na vývoj amerického dolaru to nemělo výraznější vliv, ten dnes mírně ztrácí, nejedná se však o nic extrémního, spíše jde o stabilizaci po včerejším pohybu pouze na jednu stranu. Po delší době se opět do středu pozornosti za brexitem vrací Itálie a její vládní rozpočet. Itálii hrozí jako první zemi EU udělení sankcí od Evropské komise za neplnění fiskálního paktu a nerespektování výhrad komise. Země unie mají nyní dva týdny na to rozhodnout, jestli souhlasí s tím, zda bude proti Itálii připraven dokument, který se jí bude ptát, jak napraví svůj rozpočtový plán. Na většině z měnových párů panuje během dnešní seance klid, výraznější volatilitu lze pozorovat pouze na australském dolaru, který korekce na americkém dolaru využil jako jeden z mála.

Graf: Dnešní vývoj na trhu AUDUSD

Akciové indexy dnes mírně rostou, což je logická korekce na razantní výprodej na akciích za poslední dva dny. Na stabilizaci na akciových trzích zatím nedokázala výrazněji navázat index volatility VIX, který klesl pouze pod 22 bodů. Nervozita na akciových trzích tedy nadále přetrvává a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by dlouhodobější výprodej měl přestat.

Se stabilizací na akciových trzích se mírně stabilizovala i cena ropy. Ropa WTI dnes roste o více jak 1 dolar, ačkoliv ropě nijak nepomáhají zprávy o investicích do infrastruktury v nalezištích ropy v Texasu, což by mohlo výrazně zvýšit americkou ropnou produkci. Sentiment na ropě zůstává i nadále beze změny býci zde zatím nejsou příliš aktivní. Zveřejněny byly americké zásoby ropy, ty rostly o 4,9 mil. barelů, očekával se růst o 2,5 mil. barelů. Zásoby rostly již devátý týden v řadě a zdá se, že trh to již příliš nezajímá. 

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.