Čtvrtek 04. března. Svátek má Stela.

Přehled dne: Data za amerického trhu práce pomohly dolaru, indexy opět klesají

02.11.2018 | 17:10 0 Komentářů

Konec týdne přinesl nejočekávanější fundament a to americké NFP a data z trhu práce. Americký dolar zastavil svůj pokles a pro dnešek se stabilizoval kolem úrovní pondělního open. Akciové indexy nedokázaly udržet své dopolední zisky, zatímco sentiment na ropě zůstává beze změny.

Ještě stále probíhající páteční seance pravděpodobně již nic zajímavého nenabídne. Nejočekávanějším fundamentem dne bylo zveřejnění dat z amerického trhu práce. Nejzajímavější byl opět především zveřejnění růstu mezd. Ty rostly za říjen meziročně o 3,1%, čímž dorovnaly většinové očekávání. Hranice 3% byla tedy pokořena poprvé od roku 2009, což by mělo následně zatlačit na inflaci. Ekonomice se podařilo v říjnu vytvořit 250 tis. nových pracovních míst, očekávání trhu bylo na 194 tis. Míra nezaměstnanosti zůstala na úrovni 3,7% a zůstává tak ne nejnižší úrovni od konce šedesátých let. Na americkém trhu práce tedy zůstává vše beze změny. Trh práce nadále zůstává velmi silný a podporuje ekonomiku v jejím další růstu, jak zmínil FED na jeho posledním zasedání. Ve hře stále je ještě jedno zvýšení úrokových sazeb na prosincovém zasedání. Zároveň s daty z amerického trhu práce byly zveřejněny dat z toho kanadského. Tam se ekonomice podařilo v řijnu vytvořit 11 200 pracovních míst, očekávání bylo na 12 700. Míra nezaměstnanosti klesla na 5,8%, o jednu desetinu méně, něž se očekávalo. Data z amerického trhu práce vnímal trh jako pozitivnější v neprospěch kanadského dolaru, který se dostal vzápětí pod tlak. Americký dolar však nedokázal dnes výrazněji růst, což se po včerejším výrazném pohybu ani nedalo očekávat. Na ostatních měnových párech byl zajímavý vývoj na australském dolaru, který byl nadprůměrně volatilní, stejně tak USDCAD.

Graf: vývoj NFP a růstu mezd v USA

Akciové trhy nedokázaly udržet zisky z dopolední seance a s otevřením americké seance jsou opět pod prodejním tlakem. I přesto lze však považovat uplynulý týden za úspěšný, jelikož se podařilo zastavit výprodej a dokonce vytlačit ceny na vyšší úrovně. Akciové indexy dnes rostly kvůli zprávám, že Trump pověřil svou administrativu, aby začala připravovat podmínky obchodní dohody mezi USA a Čínou. Pod tlakem jsou dnes také evropské indexy, DAX je jediný v zelených číslech díky rannímu gapu. Na komoditním trhu se vůbec nedaří ropě, kterou čeká od příštího týdne zavedení amerických sankcí na iránský obchod s ropou. Pro ropu se jedná o nejhorší týdenní ztrátu od února.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.