Úterý 20. října. Svátek má Vendelín.

Přehled dne: Data z trhu práce pomáhají libře, riziková aktiva ztrácejí

22.01.2019 | 17:05 0 Komentářů

Úterní seance zatím příliš nepřeje rizikovým aktivům. Své zisky odepisují akciové trhy, ropa a také australský dolar. Naopak se dnes daří britské libře, která roste díky pozitivnímu reportu z trhu práce. Jako bezpečný přístav dnes investoři zvolili japonský jen, kterému se daří mírně zpevňovat.

Riziková aktiva dnes po několikadenním býčím trendu narazila a korigují své předchozí zisky. Od akciového trhu až po trh komoditní trhy reagují především na včerejší report MMF, kde fond zhoršil svůj výhled pro hospodářský růst pro 2019 a 2020. Pro příští rok fond snížil svůj odhad z 3,7% na 3,6%. Za zhoršením odhadu stojí především zpomalení hospodářského růstu v Německu, jakožto ekonomickém motoru eurozóny. Jedním z hlavních rizik je podle fondu klesající dynamika růstu poptávky po německých automobilech kvůli novým emisním standardům. Včerejší státní svátek v USA nedal americkým obchodníkům možnost ani reagovat na zveřejnění hospodářského růstu v Číně. Čínská ekonomika v roce 2018 zpomalila na 6,6%, což je nejpomalejší růst od roku 1990. V posledním čtvrtletí tempo růstu dokonce zpomalilo meziročně na 6,4%, tedy nejvíce od finanční krize v roce 2009. Pochopitelně zprávy nepřejí především rizikovým aktivům a pod prodejním tlakem jsou tak americké i evropské akciové trhy. Nedaří se ani ropě, ta dnes odepsala více jak 2 dolary a dále pokračuje v prodejní aktivitě. 

Mzdy v Británii rostou nejrychleji od roku 2008

Na devizových trzích se nedaří australskému a kanadskému dolaru, kterému nijak nepomáhá dnešní propad ceny ropy. Naopak se daří japonskému jenu, který zpevňuje půdu pod nohama. Na devizových trzích dnes vyčnívá především britská libra. Ta reaguje na dopolední zveřejnění výsledků z domácího trhu práce. Mzdy v Británii totiž rostou nejrychleji od roku 2008, konkrétně na 3,4%. Nezaměstnanost klesla na 4%, tedy nejníže od roku 1975. Pokud neztratí tempo růstu mezd svou dynamiku, lze očekávat, že se časem projeví do inflace a centrální banka bude následně nucena zvyšovat úrokové sazby. To však můžeme prozatím vyloučit kvůli obavám z možného tvrdého brexitu a možnosti, že banka bude nucena snižovat sazby za účelem podpory hospodářského růstu.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.