Středa 27. ledna. Svátek má Ingrid.

Přehled dne: Británie roste nejpomaleji od roku 2012, dolar zůstává i nadále silnější

11.02.2019 | 17:17 0 Komentářů

Začátkem nového týdne na devizových trzích nepozorujeme žádnou změnu oproti týdnu minulému, kdy nejvýrazněji zpevňuje americký dolar. Špatná data v Británii dostala pod tlak britskou libru. Akciové indexy s otevřením americké burzy korigují dopolední zisky, zatímco ropa WTI pokračuje v prodejní aktivitě.

Téměř žádnou změnu v dosavadním sentimentu dnes zatím finanční trhy nenabídly. Především tedy na devizových trzích zůstává i nadále silnější americký dolar a dnes je nejsilnější od poloviny prosince. Pochopitelně americký dolar dostává pod tlak ostatní měny jako je euro a britská libra. Britská libra tedy ani dnes neopouští medvědí teritorium, kdy brexitoví vyjednávači EU a Británie budou znovu jednat o dohodě. EU však opakovaně dala najevo, že podmínky dohody měnit nebude. Britskou libru však dnes dostala pod tlak série horších dat přicházejících z domácí ekonomiky. Při prvním pohledu na dnešní makrokalendář je viditelné, že výsledky dopadly velmi špatně. Investice meziročně klesly o 3,7%, průmyslová produkce klesla o 0,9% a nejsledovanější HDP za čtvrtý kvartál přidalo pouze 0,2%, očekával se růst o 0,3%. Všechny další výsledky dopadly pod očekávání a libra se tak dostala pod prodejní tlak. Ekonomický růst v zemi je nejslabší od roku 2012. Nejistota kolem brexitu zasáhla investice, které klesly více, než se původně očekávalo. Minulý týden BoE zhoršila svůj výhled pro růst v roce 2019 na 1,2%, což by bylo nejméně od krize v roce 2009. Zajímavá je dnes situace také na USDCHF, který reagoval na úroveň z dnešní ranní analýzy a i přesto nadále zůstává silnější americký dolar. Od rána se také nedaří japonskému jenu, jelikož posilovaly akciové indexy, ty však svůj růst zpomalily a s tím zpomalil i propad japonského jenu.

Vývoj na ostaních trzích

Akciové indexy jsou v tuto chvíli v zelených číslech, kdy jim pomohla zpráva o neformálním projednávání summitu mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpa a čínským prezidentem příští měsíc v Trumpovo soukromém klubu Mar-a-Lago. Minulý týden vyšla zpráva, že původní deadline na začátku března může být ještě posunut, což by oddálilo zavedení amerických cel na čínské výrobky. Američtí vyjednavači budou spolu s čínskými protějšky tento týden projednávat další body obchodní dohody se zaměřením na duševní vlastnictví, které je jedním z nejzávažnějších problémů. Ve Spojených státech se zároveň mluví o druhé vládní uzávěrce, zatímco demokraté a republikáni zůstávají v rozporu kvůli hraniční politice. Na komoditním trhu se dnes opět nedaří ropě, která v případě WTI oslabila pod 52 dolarů a nijak jí nepomohl dnešní růst na akciových indexech.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.