Středa 19. června. Svátek má Leoš.

Přehled dne: Australský dolar koriguje páteční ztráty

25.03.2019 | 17:00 0 Komentářů

Začátek týdne probíhá v klidnějším tempu a trhy vstřebávají divoký konec uplynulého týdne. Na devizových trzích dnes mírně ztrácí americký dolar, čehož využívá především australský dolar. Akciové indexy a ropa se přes volatilnější seanci zatím nikam neodhodlaly a pouze konsolidují.

Začátek týdne toho z pohledu fundamentu a zveřejnění makrodata příliš nenabídl a trhy by si tam měly udržet pozice z konce minulého týdne. Za zmínku dnes stojí zveřejnění německého indexu IFO, který v březnu rostl více, než se očekávalo, konkrétně na 99,6 bodů. Index poukázal na poměrně dobrou náladu ve službách, nicméně horšící se náladu v průmyslu. Právě průmysl je pro německou ekonomiku klíčový a vzhledem k silnému propojení s tuzemskou ekonomikou drží zpět ČNB ve zvyšování úrokových sazeb. Lepší výsledky německého indexu ifo nijak výrazně nepromluvily do vývoje na euru, to dnes na páru s americkým dolarem zpevňuje zpět nad úroveň 1.13 a využívá korekce na americkém dolaru. Z devizových trhů dnes nejvíce zpevňuje australský dolar. Přetrvávající obavy ze zpomalení globálního růstu především pak z Číny pomáhá australskému dolaru, jakožto rizikové měně, ve zpevnění dosavadních pozic. Australská centrální banka přeřadila na neutrál, zatímco trhy očekávají, že by mohla v letošním roce klidně snížit úrokové sazby. Spolu s australským dolarem dnes posiluje také dolar novozélandský a již ve středu ho čeká zasedání RBNZ.

Vývoj na akciových trzích dnes příliš příležitostí nenabídl. Akciové indexy stále vstřebávají páteční výprodej, který trhy zasáhl poté, co invertovala další z výnosových křivek v USA. Obavy ze zpomalení globálního růstu dostaly indexy pod tlak a ty dnes pouze konsolidují a s přetrvávající nervozitou nemají příliš prostoru pro růstu. Index volatility VIX mezitím vzrostl nad 16 bodů. Podle nedávných komentářů by mohla být obchodní dohoda Spojených států a Číny vzdálená jen pár týdnů, což by indexům poskytlo podporu v dalším růstu. Indexy v Evropě i dnes drží pod tlakem horší data PMI z minulého týdne a negativní sentiment na trzích. Podobný vývoj lze dnes pozorovat na ropě, která páteční ztráty mírně koriguje a jako rezistence se zdá, že funguje úroveň 59 dolarů za barel.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.