Neděle 20. září. Svátek má Oleg.

Přehled dne: Americký dolar začal týden defenzivně, WTI nad 64 dolary

08.04.2019 | 17:00 0 Komentářů

Americký dolar začal nový týden defenzivně a dává tak prostor ostatním měnám pro zpevnění. Akciové indexy podobně jako dolar mírně korigují předchozí zisky. Ropa WTI pokračuje ve strmém růstu směrem k 64 dolarům za barel.

Z pohledu fundamentu dnešní seance příliš nenabídla a sentiment nastavený na začátku dnešního dne se nijak nezměnil. Americký dolar se již od začátku seance dostal do defenzívy a výrazně koriguje přešlé zisky. Slabší dolar pomáhá především euru, které se tak na páru EURUSD vzdaluje od silné rezistence a roste směrem k úrovni 1.13. Růst na euru se tak zdá být čistě technického rázu vzhledem k žádnému zveřejnění důležitějších makrodat, které by ovlivnily vývoj právě na tomto měnovém páru. Euro tedy pokračuje v korekci ztrát z minulého týdne, kdy se trh přiblížil k 22 měsíčním minimům.

Slabší americký dolar se pochopitelně projevil i do vývoje ostatních měnových párů a nejvýrazněji oslabuje na USDCAD a AUDUSD. Kanadskému dolaru z velké části pomáhá také dnešní vývoj na ropě WTI, ta opět silně zpevňuje nad úroveň 64 dolarů za barel. Na některých měnových párech jako je USDJPY nebo USDCHF se daří americkému dolaru ztráty mírně korigovat, stále ovšem zůstává výrazně slabší.

Akciové indexy v USA začaly nový týden defenzivněji poté, co minulý týden navázaly na nejsilnější kvartál od roku 2009. I zde by se dalo hovořit převážně o technické korekci, která není spojena s žádnou z událostí. Jediným faktorem, který mohl sehrát svou roli je mírný růst z amerických dluhopisových výnosů nad 2,5% v případě desetiletých splatností. Index volatility VIX se však nadále drží na nižších úrovních pod 14 body, nervozita investorů tedy zůstává poměrně nízká. Z jednotlivých akciových titulů se nedaří akciím společnosti Boeing a ztrácí téměř 4%. Akciové trhy se zároveň začínají připravovat na první výsledkovou sezonu v letošním roce.

Na komoditním trhu dnes pokračuje v silných ziscích ropa WTI. Ropa WTI roste nad 64 dolarů za barel, zatímco ropa Brent zůstává pozadu a drží si své zisky nad 70 dolary. Ruská produkce přitom podle nejnovějších čísel minulý rok rostla na rekordní úrovně 11,16 mbpd.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.