Pátek 18. června. Svátek má Milan.

Přehled dne: Americký dolar uzavře týden ve ztrátě, indexy korigují včerejší ztráty

22.02.2019 | 17:00 0 Komentářů

Devizové trhy ve většině případu pokračují v širší oblasti konsolidace bez výraznějšího přesvědčení dostat cenu na vyšší nebo nižší úrovně. Akciové indexy dnes korigují včerejší ztráty a opět rostou. Ropa WTI zpevňuje dále nad 57 dolarů za barel.

Devizovým trhům se i dnes vyhnulo zveřejnění zajímavějších fundamentů. Německé IFO kleslo na 98,5 bodů, což je nejnižší úroveň od roku 2010. Německý výrobní sektor se již ocitl v kontrakci a nálada se dále zhoršuje. Zpomalení je cítit i v dalších sektorech jako je stavebnictví nebo sektor služeb. Sektor služeb se zatím jako jeden z mála drží, i zde jsme však svědky rapidního zhoršení. Index IFO pravděpodobně ještě zaznamená pokles a to kvůli objednávkám v automobilovém průmysle, které ifo předbíhají o 3 měsíce. Inflace v eurozóně by měla podle nejnovějšího odhadu růst stejným tempem 1,4%, jádrová na 1.1%. Zveřejněné výsledky z Evropy neměly dopad na vývoj eura ani dalších evropských měn. EURUSD dnes otestovalo úrovně pod 1.13, vzápětí se však vrátilo zpět na původní úrovně. Odpolední zveřejnění růstu maloobchodních prodejů v Kanadě také nijak zvlášť investory nepřekvapilo. Maloobchodní prodeje klesly o 0,1%, neočekával se růstu ani o desetinu procenta. Kanadský dolar v reakci na výsledky paradoxně zpevnil. Zajímavá je dnes situace na novozélandském dolaru, ten po ranním razantním oslabení v reakci na možné snížení úrokových sazeb začal odpoledne výrazně zpevňovat a vymazal dopolední ztráty. Svou roli zde sehrál také odpoledne slabší americký dolar, který dal prostor ostatním měnám ke zpevnění. Americký dolar přes volatilnější vývoj během uplynulého týdne s největší pravděpodobností uzavře týdenní seanci po několika týdnech v červených číslech.

Akciovým indexům se dnes daří úspěšně korigovat včerejší ztráty, kdy indexy klesly z letošních maxim. Pomáhá rostoucí důvěra kolem dosažení obchodní dohody mezi USA a Čínou. Americký prezident Donald Trump by se měl dnes setkat s čínským vícepremiérem Lui He. Zároveň roste napětí mezi obchodním sporem USA a EU, kde americká administrativa opakovaně pohrozila zavedením cel na dovoz evropských automobilů. Trhy jsou i přesto poměrně pozitivně naladěny.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.