Úterý 13. dubna. Svátek má Aleš.

Přehled dne: Americký dolar opět v defenzivě kvůli Trumpovým clům

17.09.2018 | 17:20 0 Komentářů

Hlavním katalyzátorem pohybů na devizových trzích je opět vývoj amerického dolaru, který dnes výrazněji ztrácí. To dává prostor ostatním měnám, aby zpevnily své pozice proti dolaru. Prodejním tlakem začaly týden také americké akciové indexy.

Dnešní seance opět patří americkému dolaru, který však pro změnu ztrácí své pozice, které získal během páteční seance, kdy na indexu amerického dolaru FUSD otevřel výrazným prodejním gapem. Americký dolar dnes ztrácí především kvůli znovuobnovení strachu z eskalace kolem obchodních válek mezi dvěma největšími ekonomikami a to USA a Čínou. Především se vyčkává na amerického prezidenta Donalda Trumpa, který měl již dnes oznámit uvalení cel na další čínské dovozy o objemu 200 mld. dolarů, s největší pravděpodobností tak učiní do konce nadcházejícího týdne. Cla budou pravděpodobně ve výši 10%, což je zmírnění oproti posledním zprávám, kdy D. Trump pověřil úřad obchodního zmocněnce v USA, aby zvážil zvýšení cel z 10% na 25%.

Dnešní obchodování na devizových trzích nedoprovází zveřejnění žádných důležitých fundamentů, tudíž se dá očekávat klidnější průběh zbytku dnešní seance. Zítra brzy ráno bude zveřejněn zápis ze zasedání australské centrální banky, který má potenciál rozvlnit měnové páry s australským dolarem. V 9:15 je také očekávám projev Maria Draghiho, který budou bedlivě sledovat investoři na eurových párech.

Graf: Dnešní vývoj na měnovém páru EURUSD

Otevřením burzy v USA začaly ztrácet také americké akciové indexy a to kvůli stejným důvodům jako americký dolar a to možné eskalaci kolem obchodních válek. Výprodej na akciích způsobily také jednotlivé akciové tituly, které jsou dnes pod prodejním tlakem. Konkrétně dnes ztrácejí hlavní tahouni akciové trhu v roce 2018 a to Amazon a Apple. Společnost Apple již dříve oznámila, že americká cla ovlivní ceny širší škály jejich produktů. Ztrácejí také různé další čínské společnosti a to Alibaba, JD.com a další a to kolem 0,5%.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.