Neděle 28. února. Svátek má Lumír.

Přehled dne: Akcie kvůli Turecku pod tlakem, Inflace v Británii zrychlila

15.08.2018 | 16:00 0 Komentářů

Inflace v Británii rostla v červenci podle očekávání a lehce podporuje v růstu britskou libru, která by však potřebovala větší šok, aby se dostala libra na vyšší hodnoty. Růst inflace zajistil především růst cen videoher a vyšší ceny přepravy.

Inflace v Británii zrychlila na 2,5%

Inflace rostla v červenci podle očekávání na 2,5%. Za měsíc však ceny nerostly ani o desetinu procenta. Jedná se o zrychlení z červencových 2,4%, nicméně výsledky inflace prodloužily dlouhou šňůru, kdy výsledky nedokázaly překonat většinový konsenzus. Jádrová inflace zůstala podle očekávání na 1,9%.

Inflace byla delší dobu potlačena, dokud nebylo rozhodnuto o vystoupení z EU v červu 2016. Poté výrazný výprodej na britské libře způsobil růst cen, především díky zahraničním cenovým tlakům. Jakmile se libra vzpamatovala z propadu, inflace začala zvonu padat z 3% až na 2,4% minulý měsíc, čemu pomohla britská centrální banka zvýšením úrokových sazeb. Britská centrální banka má v plánu rychleji zvyšovat základní úrokovou sazbu za podmínky, že bude zajištěn hladký přechod v případě Brexitu.

Maloobchodní prodeje potvrzují silnou domácí ekonomiku

Velmi pozitivní data dorazila dnes z USA, která perfektně zapadají do celkového výhledu o americké ekonomice. Zveřejněn byl růst maloobchodních prodejů za červenec, který výrazně překonal většinový konsenzus na 0,1%, když rostly o 0,5%. Prodeje očištěny o automobily, palivo, stavební materiál a potraviny rostly o 0,6%, očekával se růst o 0,3%.

Spotřeba domácností podpořena masivními daňovými škrty a silným trhem práce podporuje v růstu americkou ekonomiku, která zároveň zažívá nárůst inflace díky rostoucím mzdám. Zároveň se snižují úspory amerických spotřebitelů, což se může projevit v budoucnu jako brzda. Daňová reforma podporující spotřebu nabízí zajímavou meziroční změnu v maloobchodních prodejích, konkrétně o 6,4%.

Kaňkou na dnešních makrodatech je průmyslová produkce v USA, která v červenci nečekaně rostla jen o 0,1%, očekával se přitom růst o 0,3%.

Trhy dnes:

Akciové trhy dnes pokračují pod prodejním tlakem, kdy své ztráty ještě více prohloubily po otevření americké seance. Spojené státy totiž zahajují obchodní války na další frontě, tentokrát v Turecku. Turecko v reakci na americké sankce a zdvojnásobení dovozních cel na ocel a hliník zavedlo své vlastní cla, kdy zdvojnásobily původní cla na alkohol, automobily a tabák. Turecko zároveň plánuje zakázat prodej výrobků společnosti Apple. Dají se očekávat další kroky ze strany USA, které pravděpodobně prohloubí krizi v Turecku.

Ropa je dnes pod prodejním tlakem kvůli rostoucí nervozitě ohledně zpomalení asijských ekonomik, což by způsobila výrazný pokles poptávky po ropě. Nejdůležitějšími ekonomikami z regionu je pak Čína a Indie. Obě země dohromady tvoří poptávku po 12% světové nabídky ropy a jejich růst byl motorem pro trh s ropou.

Americký dolar dnes zůstává silnější a eskalace kolem Turecka mu pomáhá. Pod tlakem zůstává především euro, libra a australský dolar. Kanadský dolar dnes nedokázal udržet své silnější postavení proti americkému dolaru, který je dnes na páru USDCAD silnější.

Japonský jen dnes těží z rostoucích rizikových přirážek, kdy jako jeden z mála dokázal dnes překonat americký dolar. Především pak těží ze statusu bezpečného přístavu. Implikovaná volatilita mezitím vzrostla zpět na dosah 15 bodů.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.