Úterý 01. prosince. Svátek má Iva.

Představenstvo ČEZu navrhuje letošní dividendu ve výši 33 Kč na akcii (rozšířený komentář)

26.04.2018 | 17:57 0 Komentářů

Představenstvo ČEZu dnes navrhlo letošní dividendu ve výši 33 Kč na akcii. Dividendu ještě musí schválit valná hromada, která se bude konat 22. června 2018. Rozhodný den pro uplatnění práva na dividendu zatím nebyl zveřejněn. V loňském roce byl rozhodný den šest dní po konání valné hromady, konkrétně 27. června. Očekáváme, že letos to bude obdobné a tak lze předpokládat, že akcie ČEZ budou naposledy obchodovány s nárokem na dividendu koncem června.

ČEZ tak letos vyplatí stejnou dividendu jako v roce 2017, dividendový výnos činí stále solidních 6,1 %. Meziročně stabilní dividendu jsme očekávali a domníváme se, že i trh nepředpokládal výraznější výkyv.

Lepší než očekávaný očištěný čistý zisk za rok 2017 na úrovni 20,7 mld. Kč (oznámený koncem března) dával naději, že letošní dividenda by nakonec mohla být o něco příznivější. Pokud by totiž ČEZ zachoval loňský výplatní poměr ve výši 91 %, tak by to znamenalo dividendu 35 Kč. Nakonec však představenstvo ČEZu uplatnilo konzervativnější přístup a ponechalo stabilní dividendu. Výplatní poměr se tak oproti loňsku snížil na 86 %. I přesto je to v souladu s dividendovou politikou společnosti, která stanovuje výplatní poměr do rozmezí 60 – 100 % očištěného čistého zisku.

Dnes oznámený návrh dividendy tak pozitivní překvapení nepřináší, vnímáme ho neutrálně.

Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.

Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.