Čtvrtek 24. června. Svátek má Jan.

Předseda Rady guvernérů Fedu Powell signalizoval stabilitu sazeb na horizontu celého příštího roku

12.12.2019 | 09:43 0 Komentářů

Fed včera dle očekávání ponechal sazby na stávající úrovni. Předseda Rady guvernérů Fedu J. Powell následně na tiskové konferenci signalizoval stabilitu sazeb na horizontu celého příštího roku.

 Ilustrativní foto: Předseda Rady guvernérů Fedu J. Powell

Sazby beze změny, a to na horizontu celého roku 2020

Federální výbor pro otevřený trh (FOMC) včera ponechal mezibankovní sazbu federal funds rate na stávající úrovni 1,50 – 1,75 %, což se napříč trhem očekávalo. Zajímavější tak byla spíše tisková konference předsedy Rady guvernérů Jaye Powella. Ten signalizoval, že Fed v současné chvíli očekává stabilitu úrokových sazeb na celém horizontu příštího roku.

Situace na americkém trhu práce

Powell během 50 minut trvající tiskové konference hovořil mj. o vnímání (ne)napjatého trhu práce. I přesto, že se míra nezaměstnanosti nachází na 3,5 %, což je hluboko pod odhadem přirozené míry nezaměstnanosti např. od st. louiského Fedu, dynamika míry inflace zůstává nadále relativně slabá. Nejvyšší představitel americké centrální banky tak připouští, že odhady Fedu o plné zaměstnanosti mohou být nepřesné. Ačkoliv se míra nezaměstnanosti nachází na 3,5 %, na trhu práce podle něho nadále existuje prostor pro zlepšení, přičemž riziko plynoucí ze snahy nadále napínat trh práce akomodativní měnovou politikou je dle Powella malé.

Časová řada míry nez. a odhadu přir. míry nez.; Zdroj: data Bloomberg a St. Louis Fed

Míra inflace a inflační očekávání

Předseda znovu zopakoval již na minulých zasedáních vyřčená slova o tom, že před růstem sazeb bude Fed chtít vidět signifikantní a perzistentní růst míry inflace. Vyjádřil také nespokojenost s úrovní současných inflačních očekávání.

Potenciální změny

Zároveň Powell poodhalil, že v tomto roce probíhajícím zhodnocení současného režimu a způsobu fungování měnové politiky se potenciálních výrazných změn nedočkáme. Zároveň však nevyloučil, že k něčemu takovému může dojít při příštím přehodnocování.

Pozn.: Záznam včerejší tiskové konference J. Powella; Zdroj: CNBC

Zdroj: Bloomberg; Fed

František Mašek, Fio banka, a.s.

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.