Úterý 03. srpna. Svátek má Miluše.

Předseda Rady guvernérů Fedu J. Powell zřetelně odmítl možnost záporných úrokových sazeb v USA

13.05.2020 | 17:44 0 Komentářů

Předseda Rady guvernérů Fedu J. Powell v dnešním rozhovoru pro Peterson Institute for International Economics (PIIE) zřetelně odmítl možnost záporných nominálních úrokových sazeb ve Spojených státech. Hovořil také o fiskálních stimulech, nebezpečí dlouhodobých negativních efektů na americkou ekonomiku či programu Main Street.

Záporné sazby nejsou ve hře

Předseda Rady guvernérů Fedu v dnešním sledovaném rozhovoru s Adamem Posenem (dříve BoE či Fed) z Peterson Institute for International Economics (PIIE) hovořil o mnoha tématech navázaných na současnou situaci. Pro finanční trhy se jako nejzajímavější jeví jeho výroky o možnosti negativních nominálních úrokových sazeb v USA. Tuto možnost Powell v rozhovoru zcela zřetelně odmítl, když v odpovědi akcentoval mj. smíšené odhady výsledných efektů záporných nominálních úrokových sazeb v oblastech, kde byly praktikovány.1) Poté dodal, že dle něho má Fed dostatečnou paletu jiných nástrojů. 

Výraznější fiskální stimuly

Mezi další témata, o nichž Powell hovořil, patří fiskální stimul ze strany federální vlády. Podle předsedy Rady guvernérů dosavadní podpora šla správným směrem, byla rychlá a objemem adekvátní. Na druhou stranu svým výstupem zcela jasně naznačil, že dle něho musí přijít další vlna fiskální podpory, nechce-li vláda riskovat signifikantnější dlouhodobé negativní efekty současné situaci na americkou ekonomiku. Právě hysterezním efektům na trhu práce Powell v rozhovoru věnoval nemalý časový úsek. Zdůraznil také čísla o tom, že mezi v únoru zaměstnanými lidmi žijícími v domácnosti s ročním příjmem do 40 tisíc dolarů jich do současné chvíle práci ztratilo zhruba 40 %.2) 

V souvislosti s tím Powell varoval před rizikem dlouhotrvající recese spojené s poklesem produkční kapacity ekonomiky a také slabým růstem produktivity. To vše jsou dle centrálního bankéře faktory, k jejímž předejitím bude třeba výraznějších fiskálních stimulů.

Main Street

Předseda také zodpovídal dotazy cílené na širokou paletu programů, které mají pomoci dodat likviditu na mnoho trhů v USA. Jedním z takových je i tzv. Main Street program zaměřený na podporu středně velkých společností s celkovými tržbami do 5 miliard dolarů a s počtem zaměstnanců nepřesahujícím 15 tisíc, který by měl začít fungovat na horizontu příštích několika týdnů.

Ohledně potenciálního použití dalších nástrojů měnové politiky Powell žádné indicie v rozhovoru neposkytl.

Kompletní rozhovor je k dispozici níže.

—————————————————————————————————

1) Např. ECB hodnotí dopad negativních nominálních sazeb do ziskovosti bank jakožto neutrální (zde). Známí ekonomové Gauti Eggertsson a Larry Summers však na švédských datech ukazují, že po dosažení určité úrovně úrokových sazeb přestává transmisní mechanismus na mezibankovním trhu fungovat a snížení úrokových sazeb hlouběji do záporu již nemusí být expanzivní (zde).

2) O heterogenních efektech probíhající pandemie na různé skupiny obyvatelstva např. zde pro data z USA či zde na britských datech. Z dosavadních dat se jeví, že pandemie dle očekávání postihuje co se ztráty příjmu týče zejména sociálně slabší jedince.

 

Zdroj: PIIE; Fed

František Mašek, Fio banka, a.s.

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.