Pátek 16. dubna. Svátek má Irena.

Předběžná dohoda o íránském jaderném programu by měla být zítra 31. března; WTI klesá až o 2 %

30.03.2015 | 13:38 0 Komentářů

V pátek 27. března se ropa WTI propadla o 6 %, aktuálně ropa zaznamenává pokles o 2 % na téměř 48 dolarů. Obchodníci s ropou napjatě sledují jednání o jaderném programu Íránu, které by mohlo přinést konkrétnější detaily o potenciálním zrušení nebo změkčení sankcí vůči Íránu (více o tomto tématu zde).

Sankce by mohly být zrušeny nebo změkčeny koncem června, kdy by mělo nastat definitivní rozhodnutí. Nicméně je možné, že dohoda zítra zkrachuje, a můžeme očekávat naopak vyšší ceny ropy. Jedná se pouze o politické rozhodnutí.

Podle některých analytiků by se íránská produkce ropy mohla výrazně zvýšit až koncem roku 2015 nebo v příštím roce, protože jsou nutné investice do ropného zařízení. Na druhé straně se odhaduje, že by Írán mohl mít desítky milionů barelů ropy uskladněno na tankerech a v zásobnících. Pokud by došlo v létě ke zrušení sankcí, tak by Írán mohl tuto ropu dostat na trh. Minulý týden jsme zveřejnili informace, že již Írán jedná s evropskými rafinériemi o potenciálních dodávkách ropy.

Cenu ropy rovněž ovlivňuje posilující dolar, když měnový pár EUR/USD klesá o 0,45 % na 1,0841.

Zdroj: Bloomberg

Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.