Neděle 23. ledna. Svátek má Zdeněk.

Pražská burza završila úspěšný rok kosmetickým růstem, meziročně +45%!

30.12.2021 | 17:40 0 Komentářů

Index pražské burzy PXTR uzavřel závěrečnou seanci v letošním roce se symbolickým růstem o 0,07% na hodnotě 2915,25 bodu.

Při sváteční aktivitě pouze akcie ČEZu překonaly objemovou metu 100 mil. Kč při mírném výběru zisků (-0,36%). V červeném končily také akcie Monety (-0,42%) a Avastu (-0,49%). Zbylé tituly vykázaly kladnou bilanci. Dařilo se Komerční bance, která uzavřela silnější o 1,14% při patrné obchodní aktivitě (81 mil. Kč). Z rakouských emisí lepší výsledek zaznamenaly při minimálním objemu akcie pojišťovny VIG (+0,8%), Erste Group pak posílila pouze o kosmetických 0,1%. Z menších titulů se dařilo také České zbrojovce (+0,4%).

Pražská burza v letošním roce zažila stelární růst, když posílila o více než 45% a zařadila se svojí výkonností na přední příčky v globálním srovnání. Na pomyslné zlato dosáhly „o prsa“ akcie České zbrojovky (+75,9% včetně divi), těžící z akvizičního příběhu skrze převzetí legendární americké zbrojovky Colt za solidní cenovku. V těsném závěsu končily se ziskem 74,6% akcie ČEZu na pozadí bezprecedentního růstu cen elektřiny pro budoucí roky, indikující silné hospodářské výsledky a tučné dividendy v příštích letech. Na třetí příčce ukončily rok 2021 akcie Erste (+61,7%) se solidním odstupem za domácími bankami (KB +46%, Moneta +42,3%).  Ještě dodejme, že stejnou výkonnost jako Moneta vykázala i defenzivní likérka Stock Spirits, která během roku přešla do rukou fondů CVC.

Přestože velmi pravděpodobně pražská burza v příštím roce letošní výkon nezopakuje, přejme si, aby na něj úspěšně navázala, a to z pohledu obchodního i výkonnostního!

PXTR2021

Zdroj: Bloomberg

Lamač David, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.