Čtvrtek 16. září. Svátek má Ludmila.

Pražská burza prožila volatilní týden, PX s bilancí +1,7%

17.05.2013 | 18:25 0 Komentářů

Pražská burza měřena indexem PX dnes ztratila 0,25% a uzavřela tak týden na 982,8b. V týdenním srovnání končí silnější o 1,7%, nicméně za výrazných cenových pohybů řady emisí. Nejlépe si vedly akcie CETV (+9%), v návaznosti na upgrade ratingu od S&P po dokončení emise nových akcií. Titulu pomohly i spekulace o možném (blížícím se?) převzetí ze strany hlavního akcionáře Time Warner po předložení žádosti Evropské Komisi o povolení převzetí CETV. Naopak v suterénu skončily akcie uhelné NWR, které v týdnu ztratily čtvrtinu své kapitalizace.

Černý týden završily akcie NWR dnes, když oslabily bezmála o 9% při hektičtějším obchodování (objem 90 mil. Kč!) a prohloubení svého historického minima 33,40 Kč/a. Nelichotivé Q1 výsledky, spekulace o možné emisi nových akcií kvůli rostoucímu dluhu a „pálené" hotovosti, downgrade od JP Morgan a i stop-lossy investorů poslaly titul na nová minima. I přes složitou situaci společnosti i sektoru může být malou „jiskrou" dnešní report dubnových prodejů aut v Evropě, které zaznamenaly první růst od září 2011. Konkureční polské spol. JSW i Bogdanka se odrazily z ročních minim, vymanily se z ranních ztrát a uzavřely dnešní seanci v zelených číslech.

Pod hladinu 560 Kč dnes opět zamířily akcie ČEZu (-0,8%), dolů směřovala cena el. energie i emisních povolenek. Ztráty zaznamenaly i menší emise – Philip Morris (-2,1%), který po čase uzavíral pod úrovní 11 tis.Kč, výběr zisků doprovázel i akcie Fortuny (-1,8%) a Pegasu (-0,9%).

Naopak růstové momentum si překvapivě udržuje Erste (za týden +7%), která uzavírala v blízkosti 670 Kč úrovně (+1,1%), naopak KB oslabila o 0,2%. Telefonica ČR dokázala udržet slušný týdenní zisk (5,2%) a zůstala nadohled psychologické metě 300 Kč.

David Lamač, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.