Středa 30. září. Svátek má Jeroným.

Pražská burza držena akciemi ČEZu (+5%)

24.03.2014 | 17:50 0 Komentářů

Za nepříznivé bilance okolních trhů dnes index pražské burzy evidoval nadprůměrnou výkonnost, když ztratil mírných 0,1% se závěrem v blízkosti 990b.

Tomu výrazně dopomohly akcie ČEZu, které se ziskem 5% zpevnily na bezmála roční maxima (569 Kč). Dělo se tak na pozadí překvapivé zprávy o záměru ministra financí A.Babiše vyplatit dividendu ve výši 100% loňského čistého zisku, zatímco trh počítal s „tradičním" výplatním poměrem mezi 50 – 60% předchozího čistého zisku. Dividendoví hráči tak nyní „musí" upřít oči na tento elektrárenský titul, který z pohledu dividendového výnosu rázem poskočil do čela pomyslné tabulky. Přestože fundamentální podhoubí nadále ČEZu nepřeje (ceny elektřiny pro další roky se drží na minimech s tendencemi spíše k poklesu), lze u titulu očekávat v dalších dnech / týdnech nákupní podporu.

V kontextu výprodejů na západních trzích se naopak nedařilo finančním institucím – rakouská Erste ztratila 2,1% na 655 Kč, současně ve Vídni odepisuje další 1%, stejně si vedla i pojišťovna VIG (936 Kč). KB pak oslabila o přijatelných 1,2%. Výběr zisků postihl i Philip Morris ČR (-2,8%) po pátečním „katapultu" na 11400 Kč. Propadákem dne se pak staly akcie CETV (-6,8%), které tak pomalu uzavírají březnový „gap".

David Lamač, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.