Sobota 10. dubna. Svátek má Darja.

Pravidelný týdenní komentář z trhu

14.02.2014 | 16:46 0 Komentářů

Sedmý letošní týden byl ve znamení pozitivního sentimentu a to i přes relativně slabší makroekonomická data. Investoři sledovali tradiční pololetní slyšení šéfa FEDu, tedy nově paní Yellen v Kongresu. Ta svou řečí utvrdila trhy o stabilitě svého rozhodování a stále pozitivním výhledu na ekonomiku jako celek. Současně však naznačila, že aktuální data z trhu práce nejsou pro FED stále uklidňující a tedy neznamenají blízký opačný trend v měnové politice. Na trzích zavládla pozitivní nálada a vydržela celý týden. Domácí index PX zakončil týden na 1027 bodech (+2,6 % t/t).

 

Z domácích zpráv jsme sledovali v úterý zveřejnění Erste Group ohledně výsledku čistého zisku za celý rok 2013 ve výši zhruba 60 mil. EUR. Tato výše jednoznačně zaostala za očekáváními a můžeme oznámení Erste tím označit za varování před výsledky. Negativní efekty byly v odpisu odloženého daňového kreditu, odpis Goodwillu za Rumunsko a další drobné jednorázové položky. Titul zakončil páteční seanci na 774 Kč (+0,3 % t/t).

Rovněž jsme sledovali pokračující výsledkovou sezónu. Ve středu zveřejnila výsledky Komerční banka, která splnila očekávání. Čistý zisk za 4Q13 2,97 mld. Kč vs. oček. 2,91 mld. Kč a dividenda v souladu s odhady 230 Kč/akcii (4,9% hrubý div. výnos). Titul zakončil týden na 4688 Kč (+5,8 % t/t).

Ve čtvrtek zveřejnilo výsledky za 4Q13 rovněž NWR. Samotná čísla nás pozitivně překvapila s provozním ziskem EBITDA 39,8 mil. EUR vs. oček. trhu -1,7 mil. EUR. Čistý zisk naopak výrazně zaostal za očekáváním s -442 mil. EUR vs. oček. -27,9 mil. EUR, kde došlo k podstatnému odpisu těžebních aktiv (497 mil. EUR). Odpis aktiv znamená snížení zásob uhlí na 64mt z původních 184mt. Společnost neposkytla žádné další informace o plánované restrukturalizaci kapitálu. Titul ukončil páteční seanci na 15,6 Kč (-11,9 % t/t).

Nejvíce klesající akcií v uplynulém týdnu bylo opětovně NWR (-11,9 %, 15,6 Kč). Důvodem pro opětovný pokles byly zveřejněné informace k výsledkům, tedy konkrétně odpis aktiv, který naznačuje omezenější životnost samotné společnosti. Je zřejmé, že tímto krokem dochází k dalšímu tlaku na restrukturalizaci kapitálu, ke které se NWR stále nevyjádřilo. Očekáváme, že další informace budou nadále působit nepříznivě na daný titul. Naopak největší růst zaznamenaly akcie CEZ (+6,6 %, 541 Kč). Na titulu se neobjevila žádná relevantní kurzotvorná informace. Z obchodního hlediska je vidět výraznější zájem ze zahraničí včetně polských fondů. Nesmíme opomenout, že titul získal rovněž zvýšené doporučení od zahraničního investičního domu.

Očekáváme, že příští týden by se mohl nést v neutrální zóně, tedy s pohybem do strany. Na programu nejsou žádné „významnější“ události a tak trh bude sledovat zápis z posledního zasedání FEDu, který může opětovně vyvolat spekulace ohledně budoucím vývoji monetární politiky. Nicméně vzhledem k vystoupení paní Yellen v Kongresu v minulém týdnu očekáváme, že tento zápis bude mít nižší sledovanost.

Příští týden si vezme domácí výsledková sezóna pauzu a tak budeme opětovně sledovat především makroekonomické události. V Číně se zaměříme na čtvrteční rychlý odhad PMI průmyslu (oček. 49,4 po 49,5 bodu). V USA pak na pravidelná data z trhu nemovitostí v průběhu celého týdne a na středeční zápis z posledního zasedání FEDu (opětovné snížení QE o 10 mld. USD). V Německu budou zajímavá data z indexu ZEW (úterý). Zde se očekává další mírné zlepšení.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.