Sobota 31. října. Svátek má Štěpánka.

Pravidelný týdenní komentář z trhu

02.03.2018 | 17:25 0 Komentářů
V minulém týdnu trhy otřáslo Trumpovo prohlášení o uvalení dovozních cel na ocel a hliník a na možné další úpravy celní politiky (reciproční opatření). Toto prohlášení silně zasáhlo evropské exportéry respektive většinu indexů starého kontinentu. Nicméně ani americké indexy neunikly prodejnímu tlaku, který vyplývá z rizika možných obchodních válek s USA. Na rozdíl od většiny zámořských i evropských indexů se ten domácí index PX relativně držel a za týden přidal 0,1 % na 1106 bodů.
 
Z domácích informací jsme sledovaly středeční výsledky Erste Group. Ta za 4Q17 zveřejnila čistý zisk 329 (+284 % r/r) vs. oček. 306 mil. Kč a překonala tak očekávání. Výsledky byly lepší na všech úrovních. Management navrhuje hrubou dividendu 1,2 EUR (oček. 3,1% hrubý div. výnos), což je dle očekávání. Banka navíc oznámila solidní výhled na další období. Titul zakončil týden na 1046,5 Kč (+6,4 % t/t).
 
Komerční banka oznámila prodej 19% podílu ve společnosti CATAP, která se zabývá realizací služeb spojených s platebními kartami. Již v září 2016 KB prodala 80% podíl za 727 mil. Kč, nyní banka využila opci na prodej dalšího podílu. Kupujícím je v obou případech společnost Worldline se sídlem v Belgii. Titul zakončil týden na 918 Kč (-1,3 % t/t).
 
Agentura S&P potvrdila dluhový rating CME na stupni B+ a výhled zvýšila na pozitivní. Rating B+ patří do tzv. spekulativního pásma. Podotýkáme, že úvěry CME nyní poskytuje banka BNP Paribas s ručením hlavního akcionáře Time Warner. Rating tak nemá na náklady financování bezprostřední dopad. Akcie zakončila páteční seanci na 91,3 Kč (-3,1 % t/t).
 
Nejvíce klesající akcií týdne byla CME (91,3 Kč; -3,1 % t/t). Na titulu se neobjevila žádná kurzotvorná informace. Titul byl pod tlakem spolu s mateřským Nasdaqem, kde se nachází jeho hlavní trh. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla Erste Group (1046,5 Kč; +6,4 % t/t). Erste zveřejnila lepší než očekáváná čísla za 4Q17 spolu s velmi solidním výhledem na rok 2018. Rovněž zveřejněná dividenda za rok 2017 v hrubé výši 1,2 EUR (3,1% hrubý div. výnos) je velmi příjemná.
 
Příští týden se investoři zaměří na další komentáře Trumpa k připravovaným změnám v celní politice, zasedání ECB a makroekonomická data. Trh identifikoval nový potenciální rizikový faktor a tím by mohla být nová celní politika USA. Zvýšení dovozních cel na ocel a hliník, které komentoval Trump, nemusí být posledním krokem. Čtvrteční ECB by nové impulzy na trh přinést neměla. Celkově jsme na příští týden více opatrní s tím, že očekáváme zvýšenou nervozitu trhu po nedávných komentářích prezidenta Trumpa ohledně celní politiky USA.  
 
Z domácího trhu budeme sledovat středeční (7.3.2018) výsledky Stock Spirits za 4Q17. Po nedávném prudkém růstu ceny akcie se trh zaměří kromě čísel na možné změny v akcionářské struktuře.
 
Z makroekonomického výhledu se v USA zaměříme na pondělní ISM služeb (oček. 58,7 po 59,9 bodech m/m), úterní podnikové objednávky (oček. -0,5 po +1,7 % m/m) a páteční měsíční data z trhu práce (oček. beze změny 200tis. nových prac. míst). V Číně se zaměříme na čtvrteční data z obchodní bilance. Trh očekává pokles dynamiky růstu jak u importů (oček. 6,5 po 36,8 % r/r), tak exportů (oček. 10 po 11,1 % m/m) v dolarovém vyjádření. V Německu se zaměříme na čtvrteční podnikové objednávky (oček. -1,6 po +3,8 % m/m) a páteční průmyslovou produkcí (oček. 0,5 po -0,6 % m/m).
 
 

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.