Sobota 15. května. Svátek má Žofie.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

26.08.2011 | 19:03 0 Komentářů

Uplynulý týden můžeme nazvat týdnem očekávání na řeč šéfa FEDu Bena Bernankeho na setkání centrálních bankéřů v americkém Jackson Hole. Očekávání na komentář ohledně dalšího kola tzv. kvantitativního uvolňování v průběhu týdne výrazně sláblo, což bylo cítit i na finančních trzích, které se postupně posouvaly směrem k jihu s blížícím se pátkem. Samotná řeč víceméně dle očekávání nepřinesla výraznou změnu rétoriky, která byla doposavad Bernankem používána a to, že žádné dodatečné uvolňování nad současný stav aktuálně neuvede v platnost, ale že má dostatek nástrojů k zásahu v případě nutnosti. Trhy nejdříve reagovaly nepříznivě, ale záhy se vývoj vrátil spíše k normálu. Očekáváme, že daný výsledek byl trhy již započítán během týdne a navíc šéf FEDu dodal, že zářiové zasedání bude o den delší pro důkladné zvážení dalších kroků. Index PX uzavřel týden na úrovni 1014,7 bodů, což mezitýdenně představovalo růst o 2,7 %.

 

Z domácích zpráv jsme sledovali dobíhání české výsledkové sezóny. NWR ve středu představilo výsledky za 2Q11 v souladu s očekáváním při provozním zisku EBITDA ve výši 168 mil. EUR. Rovněž návrh dividendy za 1H11 ve výši 0,16 EUR je dle očekávání. Co investory nepotěšilo, byl komentář ohledně nedodržení dříve zveřejněného produkt mixu do konce roku v neprospěch koksovatelného uhlí. Nicméně vzhledem k posledním zveřejněným datům toto investoři víceméně očekávali. Titul zakončil týden na úrovni 158 Kč (-0,3 % t/t).

Ve čtvrtek zveřejnil výsledky znojemský Pegas, který investory čísly moc nepotěšil při provozním zisku EBITDA 7,0 mil. EUR vs. oček. 7,9 mil. EUR. Výhled na plán do konce roku byl však zopakován v nezměněné formě. Nová linka i plán rozšíření produkce do Egypta prozatím postupují dle dřívějších komentářů. Titul zakončil na hladině 440 Kč (3,3 % t/t).

Rovněž ve čtvrtek zveřejnila svá čísla sázková společnost Fortuna. Výsledky jako takové byly lehce pod naší projekcí na čistém zisku 8,6 mil. EUR vs. oček. 9,4 mil. EUR. Nicméně společnost potvrdila výši nákladů na spuštění nové loterie v původní výši, což bylo přijato pozitivně po spekulacích o možném navýšení a navíc oznámila novou akvizici v Polsku tamního Tipsportu. Titul zakončil týden na úrovni 101,5 Kč (+0,5 % t/t).

Nesmíme opomenout ani středeční oznámení ratingové agentury Standard & Poor’s, která zvýšila hodnocení ČR o dva stupně na „AA-“ z dosavadního „A“, výhled ponechala na stupni stabilní. Za zvýšením ratingu stálo jak změna metodologie S&P, která klade větší váhu na roli centrální vlády včetně politických a ekonomických faktorů a také celkovou makroekonomickou rovnováhu české ekonomiky, včetně stabilního bankovního sektoru a pokračujících reforem veřejných financí.

Zvýšení ratingu země umožnilo rovněž zvýšení ratingu domácí Komerční banky, kdy S&P zvýšila rating na stupeň A+. KB má nyní rating na stejné úrovni jako mateřská Societe Generale. Titul zakončil týden na 3480 Kč (12,9 % t/t).

Nejvíce rostoucí akcií týdne byla Komerční banka (+12,9 %, 3480 Kč). Důvodem je zvýšení ratingu společnosti od S&P a rovněž poměrně agresivní nákupní doporučení od Goldman Sachs. Naopak nejvíce klesajícím titulem byla CETV (-5,3 %, 202 Kč). Na titulu se neobjevila žádná fundamentální zpráva. Avšak titul je velmi náchylný na sentiment, který je aktuálně velmi volatilní.

Příští týden očekáváme, že na trzích bude přetrvávat nervózní obchodování. Absence částečně očekávaného dalšího kola kvantitativního uvolňování z úst šéfa FEDu Bena Bernankeho přinese užší zaměření na ekonomická data, kterých bude příští týden zveřejněno velké množství. Právě různé výsledky ekonomických dat mohou být podkladem pro rozkolísané obchodování. Navíc páteční zveřejnění měsíční americké nezaměstnanosti má spíše nepříznivý tón, tedy meziměsíční pokles tvorby nových pracovních míst, ale tato situace by odpovídala doposud zveřejněným datům (předstihové ukazatele).

Z domácího trhu bude jako poslední reportovat své výsledky Philip Morris ČR. Přesné datum není známo (do konce srpna). Očekáváme, že na nekonsolidovaném čistém zisku společnost vykáže 1,2 mld. Kč, což by představovalo 2,2% meziroční nárůst. Nečekáme žádnou výraznější reakci v případě naplnění projekcí.

V pátek 2. září pak bude poslední den nároku na hrubou dividendu u Telefonicy CR. Aktuálně tento titul nese 10,6% hrubý dividendový výnos. Očekáváme, že po uplynutí této doby může titul zaznamenat větší pokles než samotnou hrubou dividendu (40 Kč/akcii) a to z důvodu nevyjasnění budoucího rozdělování silných peněžních toků, které společnost generuje, protože prozatím je v rozvaze nedostatečná kapacita pro udržení současné absolutní výše dividendy. Více informací k tomuto tématu se dozvíme pravděpodobně až v únoru příštího roku. Navíc z dosavadních výsledků vznikají spekulace na možnost nedodržení letošního plánu společnosti.

Z makroekonomických událostí v USA bude stěžejní pátek s daty z měsíční nezaměstnanosti, kde se očekává relativně slabší tvorba pracovních míst za srpen ve výši 85 tis. prac. míst oproti červencovým 117 tis. prac. místům. Relativní míra nezaměstnanosti se očekává na nezměněné úrovni 9,1 %. Kromě toho se budou sledovat úterní spotřebitelská důvěra (oček 52 z 59,5 bodu), středeční firemní objednávky (+1,5 z -0,8 %) a data z trhu nemovitostí, která se linou celým týdnem.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.