Pátek 26. února. Svátek má Dorota.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

29.07.2011 | 19:00 0 Komentářů

Poslední červencový týden byl plný především jednání amerických vrcholných představitelů ohledně navýšení dluhového stropu spolu s návrhem úsporných opatření pro další vývoj veřejných rozpočtů USA. Dosavadní nedohoda, která může vést až k tzv. technickému bankrotu (2. srpna) může mít za následek snížení výhledu ratingu a následně potenciálně i samotného nejvyššího ratingu země. Daná událost zcela zastiňuje probíhající výsledkovou sezónu, která kromě dosavadních poměrně dobrých dat přinesla i některé nepříznivé výsledky s dopadem do výhledu některých společností. Ve stínu těchto událostí index PX zakončil týden na úrovni 1175 bodů, což představovalo pokles o 2,5 % t/t. Konci týdne finančníkům k optimismu nepomohla ekonomická data a to především očekávaný výsledek amerického HDP za 2Q11, který s výší 1,3 % byl hluboko pod očekáváním 1,8 %. Rovněž výrazně negativní byla revize výsledku z 1Q11, který byl revidován z 1,9 % na 0,4 %!

 

Z domácích zpráv jsme sledovali především start české výsledkové sezóny. CETV ve středu oznámila dobrá čísla, kdy provozní zisk EBITDA ve výši 62,7 mil. USD (+36 % r/r) překonal odhady 56 mil. USD. Výhled byl však víceméně nekvantifikován s tím, že bližší čísla společnost uvede až 21. září na dni pro investory. Pouze byla zopakována rétorika z 1Q ohledně souladu s dosavadním tržním konsensem. Titul zakončil týden na úrovni 316 Kč (+2,8 % t/t).

Rovněž ve středu odreportovala svá čísla Telefonica CR, kde výsledky byly v souladu s projekcemi s čistým ziskem na úrovni 1,9 mld. Kč (-20,7 % r/r). Lehce negativně nás překvapili vyšší než očekávané náklady na marketing a dále vyšší platba za používání značky. Nadále se domníváme, že cena akcie bude podporována obchodováním s nárokem na hrubý dividendový výnos 9,5 % do 2. září. Lehkou spekulaci však dosavadní výsledky mohou vyvolávat nad potenciálním možným nedodržením plánu pro rok 2011. Titul ukončil páteční seanci na 428 Kč (+0,7 %).

V pátek zveřejnila výsledky Erste Bank, která na čistém zisku zaostala za očekáváním (236 vs. oček. 261 mil. EUR) především díky vyšším rizikovým nákladům a výrazněji zápornějším ostatním výnosům. Nadále negativně přispívaly negativně země jako Rumunsko a Maďarsko. Titul zakončil v pátek na hladině 803 Kč (-4,4 %)

Nejvíce rostoucí akcií týdne byla CETV (+2,8 %, 316 Kč). Jak popsáno výše společnost zveřejnila dobré kvartální výsledky. Naopak nejvíce klesajícím titulem byla Komerční banka (-6,6 %, 3759 Kč). Na akcii vnímáme aktuálně silný prodejní tlak plynoucí ze zahraničí. Žádná fundamentální zpráva se na trhu v uplynulém týdnu neobjevila. Společnost reportuje výsledky v nadcházejícím týdnu (3. srpna).

Horší americká makrodata (HDP) a prozatímní nedohoda Američanů ohledně zvýšení dluhového limitu a úsporných opatření zvyšuje riziko a volatilitu na finančních trzích. Pokud o víkendu nadále vrcholní představitelé USA nenaleznou společnou řeč, pak by příští týden alespoň jeho začátek byl s velkou pravděpodobností výrazně negativní. Potenciálním pozitivním rizikem bude právě naleznutí shody mezi republikány a demokraty ohledně budoucího výhledu vládního rozpočtu a především dluhového stropu.

Kromě výše zmíněné události číslo jedna bude nadále pokračovat výsledková sezóna, kde především evropské banky vyplní celý týden. Vybíráme například v pondělí HSBC, v úterý BNP Paribas, Barclais, ve středu Unicredit. Nesmíme však opomenout ani na ostatní společnosti, ze kterých vybíráme například Pfizer, Xstrata (úterý), Time Warner, Enel (středa) či ve čtvrtek AXA.

Z domácího trhu bude na programu pokračování výsledkové sezóny s Komerční bankou (středa), kde očekáváme 4% růst čistého zisku r/r na 3,4 mld. Kč za 2Q11 především díky snižujícím se opravným položkám na nesplácené/rizikové úvěry (-32% r/r). Jako tradičně by se mělo jednat o stabilní čísla bez výraznější očekávané tržní reakce. V pátek pak zveřejní čísla Unipetrol, kde vzhledem k nedávným provozním datům a odhadu provozního zisku samotnou společností neočekáváme výraznější tržní reakci. Náš odhad na EBIT je 273 mil. Kč (-66 % r/r). Negativní je v očekávání rafinerie a naopak tahounem je petrochemie.

Z makroekonomických událostí očekáváme, že se zájem investorů bude soustředit na páteční zveřejnění americké nezaměstnanosti za červenec. Prozatímní očekávání jsou z našeho pohledu poměrně silná a to na úrovni +95 tis. nových pracovních míst po +18 tis. z minulého měsíce. Jen připomínáme, že dané výsledky již vícekrát za sebou poměrně výrazně zklamaly očekávání. Kromě měsíční nezaměstnanosti se investoři zaměří na ISM služeb (oček. +54 z 53,3 bodu) a průmyslové zakázky (-0,6 z +0,8 %). Nesmíme opomenout rozhodování ECB a domácí ČNB o sazbách ve čtvrtek, kde se ani v jednom případě neočekává změna sazeb na 1,50 % resp. 0,75 %.

Nejistá situace kolem amerického vládního dluhu s limitem do 2. srpna (úterý), pokud nedojde přes víkend k dohodě, bude působit negativně na trhu. Toto je hlavní důvod, proč jsme spíše negativní na příští týden. Pozitivním rizikem může být právě dohoda nad dluhovým limitem. Tento potenciální pozitivní faktor však může být tlumen nepříznivými makroekonomickými daty z pátku a to HDP za 2Q11 a především nepříznivá revize za 1Q11.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.