Středa 21. dubna. Svátek má Alexandra.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

27.05.2011 | 18:37 0 Komentářů

Uplynulý týden se nesl ve znamení volatility, kdy po poměrně silných výprodejích z počátku týdne se naopak ke konci dostavila jistá stabilizace. Důvodem byla spíše lehce horší data z americké a čínské ekonomiky a situace kolem řeckého dluhu. Index PX zakončil týden na úrovni 1239 bodů, což představovalo pokles o 1,3 % t/t. Investoři sledovali ekonomická data z Číny (HSBC index zpracovatelského průmyslu), která poukazují na „řízené“ chladnutí tamní ekonomiky po snaze centrální banky k utlumení inflačních tlaků. Rovněž data z americké ekonomiky (průmyslová, týdenní data z nezaměstnanosti či revize HDP za 1Q) spíše optimismus nepřinesla.

 

Na domácím trhu končila výsledková sezóna za 1Q11. Ve čtvrtek reportoval své výsledky Pegas Nonwovens. Ty nepřekvapily, kdy provozní zisk EBITDA vykázal pokles o 6,6 % r/r na 8,3 mil. EUR. Kromě výsledků jsme potenciálně očekávali oznámení případných investicí či akvizic, ale takové informace jsme se nedočkali. Titul zakončil týden na 445 Kč (-1,1 % t/t).

Rovněž ve čtvrtek pak zveřejnilo výsledky Orco, které vykázalo nižší čistou ztrátu -4,4 mil. EUR vs. min. rok -15,6 mil. EUR. Hodnota čistých aktiv (NAV) se zveřejňuje jen na pololetní bázi a i z tohoto důvodu jsme výsledky hodnotili neutrálně. Titul zakončil na 228 Kč (-0,7 %). Dále ve čtvrtek zveřejnilo výsledky AAA Auto, které zvýšilo čistý zisk o 45 % r/r vyšší na 0,7 mil. EUR. Nicméně rovněž zveřejnilo, že v druhé polovině roku očekává spíše sníženou poptávku po ojetých vozech. Titul zakončil týden na hladině 25,6 Kč (+0,4 %).

Zajímavé bylo dění kolem ECM, které bylo vyřazeno z obchodování ve středu a čtvrtek díky v úterý vyhlášenému úpadku samotnou společností. V pátek se pak obchodování znovu obnovilo. Titul zakončil týden na 35 Kč (-12,9 %).

Nejvíce rostoucí akcií týdne byla Fortuna (+10,1 %, 129 Kč). Na titulu se pozitivně projevuje dění kolem Sazky, které umožňuje lehčí a potenciálně úspěšnější start nové loterie, kterou Fortuna zahájí v brzké době (druhá polovina července). Naopak nejvíce klesajícím titulem bylo opětovně ECM (-12,9 %, 35 Kč). Společnost vyhlásila úpadek, a jak popsáno výše bylo s ní pozastaveno na středu a čtvrtek obchodování. Očekáváme, že po pokrytí tzv. krátkých („short“) pozic dojde k postupnému obnovení tlaku na nižší cenové hodnoty.

Z domácích zpráv vybíráme pro příští týden spíše technická data a to poslední den s nárokem na hrubou dividendu 50 Kč/akcii u ČEZu a to čtvrtek 2. června (5,4% hrubý div. výnos). K ČEZu se během týdne rovněž budou sledovat zprávy kolem doporučení německému parlamentu ohledně potenciálního odklonu od jaderné energetiky. Německý parlament by měl rozhodovat 6. června o jaderné energetické politice. Z technických dat ještě připomeneme pátek (3. června), kdy se naposledy obchoduje Fortuna s nárokem na hrubou dividendu 0,3 EUR (5,7% hrubý div. výnos).

Z makroekonomických událostí bude týden napěchován důležitými daty v USA. Za nejvýznamnější nadále považujeme páteční měsíční data o zaměstnanosti. Očekávání jsou nastavena na tvorbu 190 tis. nových pracovních míst (244 tis. min. měsíc) a relativní míru nezaměstnanosti na úrovni 8,9 % z 9,0 %. Dále se bude sledovat úterní spotřebitelská důvěra (oček 66,5 z 65,4 bodů), čtvrteční průmyslové objednávky (-0,9 z +3,0%) a páteční ISM služeb (54 z 52,8 bodů). Celkově jsou očekávání spíše lehce pozitivně nakloněna.

Po dvou týdnech relativně klidných na makroekonomické zprávy se nadcházející týden bude zmítat pod důležitými oznámeními, které mohou ovlivnit obchodování. Dle očekávání by měly na trh dojít spíše pozitivní data, a tudíž se domníváme, že při splnění očekávání by mohl trh reagovat kladně. Jen připomínáme, že v pondělí jsou zavřeny trhy v USA a Velké Británii, což způsobí velmi klidné obchodování, pokud nedojde k neočekávané události.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.