Čtvrtek 23. září. Svátek má Berta.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

29.04.2011 | 19:11 0 Komentářů

Poslední zkrácený dubnový týden byl ve znamení poklidného obchodování s pozitivním sentimentem. Pražský index PX zakončil týden na úrovni 1261 bodů, což znamenalo mezitýdenní růst o 0,75 %. Investoři se zaměřili především na středeční vystoupení šéfa FEDu pana Bernankeho. Ten ujistil trhy, že FED bude pokračovat v současné měnové politice a nehodlá v dohledné době přistoupit k měnovému utahování. Tento komentář přinesl na trhy pokračování pozitivního sentimentu. Výsledky HDP 1Q11 v USA, které byly horší než očekávání (1,8 % vs. oček. 2,0 %) neměly sílu zvrátit pozitivní náladu. Výsledková sezóna nadále přináší poměrně solidní data, což je dalším podpůrným pozitivním faktorem.

 

Z domácích informací bylo stěžejní zahájení lokální výsledkové sezóny za 1Q11. Ve středu reportovala výsledky CETV, které byly pro nás mírným pozitivním překvapením co se tržeb a čistého zisku týče, nicméně provozní zisk EBITDA byl v souladu s očekáváním (14,2 mil. USD vs. oček. 14,6 mil. USD). Výhled na rok 2011 nebyl číselně konkretizován, ale management je spokojen se současným tržním konsensem (EBITDA 165 mil. USD). Akcie zakončila týden na úrovni 373,8 Kč (+8,6 % t/t).

Ve čtvrtek zveřejnila výsledky Erste Bank, které byly především díky struktuře (nestabilizovaná situace v Rumunsku a Maďarsku) slabší, než se čekalo. Čistý zisk na úrovni 261 mil. EUR vs. oček. 271 mil. EUR, byl jen mírným zklamáním. Akcie zakončila páteční obchodování na hladině 831 Kč (-3,2 %).

V pátek pak zveřejnil svoje finanční data Unipetrol. Jelikož však již v průběhu měsíce společnost zveřejnila provozní data, tak konečné údaje nepřinesly nic nového. Provozní zisk EBIT byl 571 mil. Kč vs. oček. 561 mil. Kč. Díky v týdnu oznámené výplatě dividendy z České Rafinérské do Unipetrolu, která obsahovala, i zadržené zisky se domníváme, že na titulu dochází k obnoveným spekulacím ohledně možnosti výplaty dividendy. Titul ukončil páteční seanci na hladině 194 Kč (4,0 %).

Nejvíce rostoucí akcií týdne bylo CETV (+8,6 %, 373,8 Kč). Titul reagoval pozitivně na oznámení výsledků za 1Q11 a výhledu na rok 2011. Naopak nejvíce klesajícím titulem bylo ECM (-4,4 %, 44 Kč). Společnost se dostala do insolvence (soud přijal insolvenční návrh) na popud věřitelů. Nadále se jedná o budoucnosti společnosti.

V příštím týdnu se trh zaměří na pokračující výsledkovou sezónu v USA a Evropě. Celkově očekáváme, že by mohla nadále přetrvávat pozitivní nálada ze středečního komentáře šéfa FEDu B. Bernankeho ohledně dalších kroků v měnové politice USA. Sledovat se budou páteční data americké měsíční nezaměstnanosti, kde díky průběžným týdenním datům z trhu práce může dojít ke zmírnění optimistického očekávání.

Z domácích zpráv se trh zaměří na středeční výsledky Komerční banky (KB) a Fortuny. U KB očekáváme 5% r/r růst čistého zisku v 1Q11 na 3,4 mld. Kč (obdobné jako v 4Q10). Jinak se nedomníváme, že by výsledky měly přinést větší cenový impulz. V případě Fortuny očekáváme oznámení jen některých údajů z výsledovky, ale co budeme považovat za stěžejní, bude komentář k aktuálním projektům zejména ze strany nové loterie a on-line sázení v Polsku. Tyto informace by mohly přinést lehce pozitivní impulz, ale současně se domníváme, že dané očekávání je již v cenách.

V pátek bychom chtěli upozornit, že by mělo být zahájeno obchodování s „novou“ emisí společnosti NWR, která díky reinkorporaci do Velké Británie provedla technickou výměnu akcií.

Z makroekonomických událostí bude v USA příští týden patřit především pátečním datům z trhu práce. Měsíční zaměstnanost by dle odhadů měla vzrůst o 180 tis. prac. míst vs. 216 tis. míst minulý měsíc. Domníváme se, že vzhledem k týdenním slabším datům může postupně dojít k zmírnění optimismu v případě tohoto ukazatele. Dále se trhy zaměří na úterní firemní objednávky (oček. +1,7% vs. min. -0,1%) a středeční ISM služeb (oček. 58 vs. min. 57,3 body). V Evropě bude ECB (čtvrtek) rozhodovat o sazbách, které by měly protentokrát zůstat nezměněny na úrovni 1,25%, ale očekává se naznačení zvýšení na dalším zasedání. ČNB rovněž ve čtvrtek bude rozhodovat o sazbách, ale očekávání jsou nejednoznačná. Naše očekávání je zvýšení o 25 b.b. na 1,0%.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.