Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

25.02.2011 | 17:58 0 Komentářů

Poslední plný únorový týden byl ve znamení nepokojů v Libyi, na něj navázaný pohyb ropy a ústup z akciových pozic především ve světovém měřítku. Index PX si ve znamení celkového spíše negativního sentimentu nevedl uplynulý týden vůbec špatně. Zakončil týden na úrovni 1241 bodů, což v týdenním vyjádření znamená růst o 0,3 %. Jak jsme již nastínili výše, světové trhy byly ve znamení vybírání zisků, díky nepokojům v Libyi. Na tuto situaci reagoval především vývoj na ropě, která překonala opětovně po téměř třech letech úrovně 120 USD/bbl (Brent). Tato výše ceny ropy znervózňuje ekonomy, protože může mít negativní vliv na probíhající křehké oživení světové ekonomiky. Přinejmenším opětovně vyvolává otázku inflace. Průběžná ekonomická data šla tento týden trochu stranou a investoři se zaměřili především na potenciál rozšíření nepokojů do dalších arabských zemí a především do Saudské Arábie. Právě Saudská Arábie pomohla prozatím utlumit nárůst cen ropy, když uvedla, že může nahradit výpadek dodávek ropy z Libye ze svých volných kapacit.

 

Z domácího trhu dále pokračovala výsledková sezóna. Ve středu zveřejnila svá čísla CETV (provozovatel lokální TV Nova). Provozní úroveň překonala za 4Q odhady (EBITDA 65 vs. oček. 62 mil. USD) a tím společnost splnila svůj plán na rok 2010. Naplněním očekávání titul opustilo riziko nesplnění výhledu pro rok 2010. Pro nejbližší budoucnost bude důležité zveřejnění výhledu na rok 2011 a to bude pravděpodobně u příležitosti výsledků za 1Q11 (27. dubna). Titul zakončil týden na úrovni 350,5 Kč (+3,1 % t/t).

Ve čtvrtek zveřejnilo čísla za 4Q10 NWR, které s čistým ziskem 70 mil. EUR odpovídalo projekcím 70 mil. EUR. Lehce znepokojující byl nárůst nákladů na těžbu v 2011 a vyšší investiční výdaje než jsme projektovali, ale vesměs byly údaje neutrální. U titulu se čeká na zveřejnění cen koksovatelného uhlí na 2Q11 (začátek dubna). Titul zakončil týden na úrovni 273,2 Kč (+2,1 %). Rovněž ve čtvrtek nedopatřením zveřejnil čísla CEZ. Ty odpovídala projekcím a čistý zisk za rok 2010 ve výši 47,2 mld. Kč byl v souladu s projekcemi 48 mld. Kč. Bližší data o výhledu na 2011 a výši dividendy budou zveřejněna v pondělí. Akcie v pátek uzavřela na úrovni 830 Kč (+1,6 %).

Konečně v pátek zveřejnila svá data Erste Bank, která sice čistým ziskem za 4Q (279 mil. EUR vs. oček. trhu 270 mil. EUR) lehce pozitivně překvapila, nicméně provozní data byla horší než očekávání. Nepříznivě jsme vnímali především více negativní vývoj úrokových výnosů než očekávání (negativní rozdíl 2,3 %), což znamenalo v souhrnu horší zisk před zdaněním o 16,6% vůči mediánu. Akcie zakončila týden na úrovni 920 Kč (-1,5 %).

Unipetrol během týdne oznámil další čtrnáctidenní neplánovanou odstávku v Litvínovské rafinérii. Podobná odstávka pro Unipetrol znamenala v posledním případě negativní vliv na provozní zisk EBIT ve výši 70 mil. Kč (pro představu EBIT za 4Q10 byl ve výši 122 mil. Kč, i zde bylo větší množství jednorázových položek). Titul zakončil týden na 174,8 Kč (-2,6 %).

Nejvíce rostoucí akcií týdne bylo CETV (+3,1 %, 350,5 Kč). Titulu pomohly výsledky, které nepřinesly negativní překvapení, a tím zmizela nervozita z nedodržení plánu pro rok 2010, nad nímž někteří investoři uvažovali, díky zveřejněným datům o sledovanosti ve 4Q. Naopak nejvíce klesajícím titulem byl KIT Digital (-6,8 %, 237,8 Kč). Na titulu se projevil negativní sentiment především v zámoří na technologické společnosti po té, co největší výrobce počítačů Hewlett Packard zveřejnil horší výhled, než se čekalo a zaznamenal výrazný mezitýdenní pokles přesahující 10 %.

V příštím týdnu bude na domácím trhu pokračovat výsledková sezóna, kdy v pondělí dojde ke zpřesnění výsledků společnosti ČEZ. Sledovat se bude výhled a rok 2011 a dividenda za rok 2010. Očekáváme, že v roce 2011 společnost vygeneruje provozní zisk EBITDA 88,8 mld. Kč a čistý zisk 45,7 mld. Kč, což je víceméně i odhad trhu. Dividendu odhadujeme ve výši 48 Kč (5,8% hrubý div. výnos). Možné rozpětí díky výplatnímu poměru je 44 – 52 Kč. Neočekáváme výraznější překvapení.

V úterý zveřejní svá čísla za rok 2010 Fortuna. Díky předběžným údajům z minulého měsíce neočekáváme výraznější překvapení (čistý zisk ve výši 17,1 mil. EUR). Zajímavé údaje se budou týkat výše hrubé dividendy (oček. AFT je 0,3 EUR představující hrubý div. výnos 7 %) a komentáře ohledně plánovaného spuštění nové loterie ve znění posledních událostí kolem společnosti SAZKA.

Z makroekonomických událostí se domníváme, že se trh zaměří v USA především na pondělí, kdy bude zveřejněn indikátor nákupních manažerů Chicago. Zde se očekává lehký pokles na 67,5 bodu z 68,8. Číslem týdne bude měsíční nezaměstnanost v USA v pátek, kdy se očekává tvorba 179 tis. nových pracovních míst po lednových +36 tis. pracovních místech.

Celkově očekáváme, že trh bude nadále sledovat vývoj v Libyi a souhrnně v arabském světě s vlivem na ceny ropy potažmo na světovou ekonomiku. To bude vyvolávat nadále zvýšenou volatilitu s trendem vybírání zisků. Potenciálně o víkendu může samozřejmě dojít již k významným zvratům, když poslední zprávy hovoří o tom, že situace v Libyi se dále vyvíjí v neprospěch Kaddáfího. Ukončení jeho vlády (režimu) a víceméně zklidnění situace v zemi by mohla vyvolat krátkodobě uklidňující sentiment na trhy, ačkoliv se domníváme, že situace v daném regionu bude nadále složitá. Výrazně negativně bychom vnímali zprávy o nepokojích v Saudské Arábii, ale tento scénář prozatím vnímáme minoritně.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.