Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

30.12.2010 | 17:52 0 Komentářů

Obchodování se v posledním týdnu tohoto roku neslo spíše ve sváteční náladě s nízkou aktivitou investorů. Pražská burza, měřeno indexem PX, stagnovala s mezitýdenním ziskem 0,1 %, a uzavřela tak rok na úrovni 1 225 bodů. Průměrný denní zobchodovaný objem byl méně než 600 mil. korun, k čemuž pomohlo také to, že v pondělí a úterý byla zavřená londýnská burza. Za celý rok index PX vzrostl o 9,7 %. Hlavní světové indexy se nyní pohybují na úrovních ze září 2008 před pádem banky Lehman Brothers. Makroekonomických zpráv bylo mezi svátky poskromnu a pozornost na sebe strhávala především Čína. Ta v průběhu vánočních svátků nejdříve zvýšila úrokové sazby. Dále oznámila snížení kvót na vývoz vzácných kovů, což vyvolalo nervozitu vzhledem k tomu, že čínský vývoz tvoří téměř veškerý objem vzácných kovů obchodovaný na světových trzích, a studenou sprchou pro automobilový průmysl pak byl plán Pekingu zavést limity pro registraci nových vozů.

Spíše horší makrodata přišla za zámoří. Negativním překvapením bylo nečekané zhoršení indexu spotřebitelské důvěry z 54,3 na 52,1 bodu, přičemž trh očekával spíše další zlepšení (odhad 56 bodů), a také další pokles cen domů (index Case-Shiller). Nicméně trh na tato data příliš nereagoval. Pravidelná čtvrteční data z trhu práce vyzněla neutrálně.

Největší růst na pražské burze zaznamenaly akcie AAA Auto (+2,6 %), a to bez jakékoliv fundamentální zprávy. Dařilo se také Unipetrolu (+1,6 % na 197), kterému pomohla čtvrteční závěrečná aukce, a také NWR (+1,3 % na 271 Kč), které nadále těží z růstu cen uhlí. K tomu v uplynulém týdnu pomohly také rozsáhlé záplavy v Austrálii, kde došlo k zatopení některých dolů. Naopak nejvýraznější pokles zaznamenaly akcie Fortuny (-2 % t/t), kde se jednalo spíše o korekci růstu z předchozího týdne, a také KIT Digital (-1,9 % na 307,5 Kč). Zpráva o plánovaném otevření čínské divize v prvním kvartále příštího roku obchodování příliš neovlivnila a pokles je způsoben spíše korekcí předchozího dlouhého a rychlého růstu. Většina ostatních titulů na pražské burze zakončila týden bez výraznějších pohybů.

Začátek příštího roku přinese poměrně bohatou nadílku významných makroekonomických dat. V USA budou zveřejněny klíčové předstihové indikátory ISM průmyslu (pondělí) a ISM služeb (středa), které by měly potvrdit pokračující pozvolné oživení. Hlavní makroekonomickou událostí týdne pak budou měsíční data za prosinec (pátek). Trh očekává vytvoření 145 tis. nových pracovních míst, což by byl signál oživení (po 50 tis. místech v listopadu). Míra nezaměstnanosti by pak měla poklesnout na 9,7 % (z 9,8 %). V Evropě bude zveřejněn index průmyslových cen eurozóny (středa), maloobchodní tržby a indexy spotřebitelské a průmyslové důvěry, taktéž za celou eurozónu.

V příštím týdnu by se po svátcích měla již opět postupně zvyšovat aktivita investorů, což bude podpořeno poměrně velkým množstvím zveřejňovaných dat. Index S&P zaznamenal od začátku září pouze 3 mezitýdenní poklesy (oproti 14 růstovým týdnům) a posunul se o 20 % výše, případné zklamání by tak mohlo odstartovat výraznější korekci. O slovo se také začne pomalu hlásit výsledková sezóna, kterou 10. ledna odstartuje tradičně společnost Alcoa.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.