Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

23.12.2010 | 17:35 0 Komentářů

Předposlední, vánoční a zkrácený týden roku se nesl v klidné a pohodové náladě. Měřeno indexem PX jsme týden zakončili na úrovni 1223 bodů, což mezitýdenně znamenalo růst o 3,0 %. Ovšem relativní vývoj byl lehce zkreslen díky páteční aukci z předešlého týdne, kdy absence nákupních objednávek výrazně srazila cenu VIG hluboko pod devítisetkorunovou hranici, čímž ovlivnila negativně celý index. Celkově byla aktivita na trzích nižší, což odpovídalo vánočnímu období. Trh se zajímal o makroekonomické zprávy z USA. Souhrnně dopadly spíše jako neutrální/lehce negativní díky revizi spotřeby v údaji o HDP za 3Q a slabších číslech z realitního sektoru, než bylo očekávání. Evropské dění kolem zadlužení států eurozóny se dostalo spíše do pozadí a to i po setkání zástupců EU z 16/17. prosince.

Dle očekávání se vánoční týden obešel bez výraznějších zpráv. Nicméně připomeneme zprávu ze serveru euro.cz, která hovořila o zdražování cigaret společností Philip Morris ČR v příštím roce o 2-4 Kč na krabičku díky zvýšeným cenám vstupů (surového tabáku). Pokud se dané zprávy potvrdí, pak se domníváme, že dané zvýšení v sobě může obsahovat i lehké zvýšení marží, které v posledních letech byly pravidelně snižovány díky daňovým tlakům. Pokud bude adekvátně reagovat i konkurence, a tudíž nedojde k cenovému konkurenčnímu boji (potenciální tlak na tržní pozici), pak bychom danou situaci vnímali pozitivně. Akcie ve týden (čtvrtek) zakončila obchodování na úrovni 10200 Kč (2,0 % t/t).

 

Z politické scény ČR bylo zajímavé sledovat úterní hlasování o nedůvěře vládě. Nakonec Poslanecká sněmovna nevyslovila vládě ČR nedůvěru. Proti návrhu na vyslovení nedůvěry, iniciovaném opozicí, se vyslovilo všech 113 přítomných poslanců vládní koalice, včetně poslanců Věcí veřejných. Pro návrh naopak hlasovalo pouze 80 opozičních poslanců. Vláda v hlasování obstála poté, co se strany vládní koalice pod garancí prezidenta Václava Klause dohodly na dalším postupu v otázce vyšetřování korupce a v otázce obsazení postu policejního prezidenta.

Nejvíce rostoucí akcií týdne bylo VIG (+15,1 %, 1000 Kč), po té co v předešlém týdnu při páteční aukci došlo k nedostatku poptávky, což znamenalo výrazný pokles pod devítisetkorunovou hranici. V průběhu týdne jinak nedošlo k žádné významné fundamentální zprávě. Naopak nejvíce klesajícím titulem bylo Orco (-0,5 %, 184,5 Kč). Na titulu nedošlo k žádným významným zprávám.

V příštím týdnu očekáváme sníženou aktivitu odpovídající konci roku, což bude podpořeno částečným uzavřením některých trhů v určité dny v průběhu týdne. Nevylučujeme, že může docházet k posledním uzavírání letošních zisků, což může být vyrovnáváno poptávkou s výhledem na rok 2011.

Z událostí příštího týdne se budou sledovat data z USA v podobě informací z trhu nemovitostí a to cenový indikátor (úterý) a průběžné prodeje (čtvrtek). Rovněž sledovaná bude spotřebitelská důvěra za prosinec (úterý), kde se očekává lehké oživení na 56 bodů z 54,1 bodu.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.