Středa 16. června. Svátek má Zbyněk.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

17.12.2010 | 13:47 0 Komentářů

Týden s číslovkou padesát byl pozitivní ve smyslu růstu akciových indexů. Index PX za týden přidal o více jak 1,5% a překonal hranici 1200 bodů. V průběhu týdne byla úzce sledována americká data z makroekonomiky, která vesměs dopadla v pozitivním gardu. Investoři se rovněž zaměřili na aukci španělských dluhopisů, která nakonec skončila poměrně dobře a to i přes snížení výhledu ratingu ze strany Moody´s. Od čtvrtka probíhá setkání představitelů EU (přesně Evropské rady), které by mělo představit své závěry během pátku. Trhy se zaměří především na řešení otázek kolem zadlužení některých států eurozóny ze společných fondů.

Na poli domácího akciového trhu se dle očekávání těsně před Vánoci nedělo nic převratného. Zmínit můžeme jen rozhovor zástupce společnosti ČEZ pana Daniela Beneše, který pro HN komentoval vliv nových daní na emisní povolenky na ziskovost společnosti. Dané výroky o negativním vlivu jsou trhem již delší dobu započítávány, a tudíž uvedený rozhovor nepřinesl výraznější novinku.

Nesmíme opomenout středeční schválení státního rozpočtu pro rok 2011 Parlamentem ČR.. Schodek rozpočtu byl schválen ve výši 135 mld. korun (3,6% HDP) při příjmech 1044 mld. a výdajích 1179. Celkový deficit veřejných rozpočtů by měl dosáhnout 4,6% HDP (cca 180 mld.). Pro letošní rok byl schválen rozpočet s deficitem 163mld. korun. Za snížením deficitu stojí výdajové škrty v objemu 35 mld., které se především dotkly sociálního státu, mezd ve veřejném sektoru a omezení státní dotace pro stavební spoření. Současně růst ekonomiky by měl zvýšit daňové příjmy. Schválený rozpočet hodnotíme jako první a pozvolný krok správným směrem k stabilnějším veřejným financím.

Nejvíce rostoucími akciemi na pražské burze byly NWR a KIT Digital. U druhého jmenovaného titulu se neobjevila žádná fundamentální zpráva a jedná se spíše o pokračování dlouhodobějšího růstového trendu. NWR nahoru pomáhají především rostoucí ceny uhlí, které s drobnými výkyvy rostou již od poloviny září a od té doby již vzrostly o 20 % a dále pak pozitivní zprávy z Číny (rostoucí importy, průmyslová výroba). Naopak nejhorší výkonnost zaznamenaly akcie developerské společnosti ECM, které tak korigovaly předchozí výrazný růst vyvolaný schválením plánu restrukturalizace ze strany držitelů dluhopisů.

Předvánoční týden bude především v USA bohatý na události. Mezi ty nejdůležitější bude ve středu patřit druhá revize HDP za 3Q, trhy očekávají zvýšení růstu na 2,8% z 2,5%. Dále budou oznámeny statistiky prodejů nemovitostí. Ve čtvrtek budou zveřejněny zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby (durable goods), které napoví, jak se vyvíjí investiční poptávka v USA.

V Evropě bude týden bez větších událostí, kdy nejdůležitější bude asi spotřebitelská důvěra v Německu (úterý), data by měly ukázat nárůst optimismu u domácností. V regionu zasedají centrální banky, ale ani v úterý maďarská ani ve středu česká a polská centrální banka by sazby neměly měnit. Změnu nastavení měnové politiky ve všech případech přinese až začátek příštího roku.

Předvánoční týden přinese zkrácené obchodování. V pátek 24. prosince jsou všechny okolní trhy (Maďarsko, Německo, Polsko, Rakousko) včetně pražské burzy uzavřeny. V západní Evropě (Amsterdam, Londýn, Paříž ), a také v USA bude v pátek zkrácené obchodování do 12:30 lokálního času.

Obchodování na konci roku obvykle provází výrazný pokles aktivity a nižší likvidita je spojena s rizikem výraznějších pohybů. Ovšem výraznější pohyb akciových indexů do konce roku již nečekáme.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.