Středa 24. února. Svátek má Matěj.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

13.02.2009 | 17:38 0 Komentářů

V pondělí a v úterý se na pražské burze ještě projevila pozitivní nálada ze zahraničí. Příčinou byla pozitivní očekávání ohledně prohlášení amerického ministra financí Geithnera ohledně plánu na záchranu amerického finančního sektoru. Toto prohlášení však očekávání nenaplnilo, což vedlo k obnoveným výprodejům, které vymazaly dosavadní růst v týdnu. Index PX klesl o 1,4 % na 723,7 bodu.
Ze zpráv o firmách obchodované na naší burze bylo bezpochyby neočekávané, že Erste Bank oznámila své předběžné výsledky. Čistý zisk za rok 2008 včetně jednorázových položek (prodeje pojišťovacích aktivit, odpisu goodwillu, odpisu některých investic, tvorby oprávek atd.) činil 860 mil. EUR. Zaostal tak za očekáváními (AFT: 1,5 mld. EUR), především kvůli neočekávanému odpisu goodwillu ve výši 570 mil EUR. Obdobné kroky byly víceméně očekávány až v následujících letech. Akci Erste zareagovaly 7,3% mezitýdenním poklesem na 279 Kč.
V pondělí mimořádná valná hromada Zentivy projednala nabídku Sanofi-Aventis ve výši 1150 Kč platnou do 20. února 2009. Management opětovně nabídku podpořil. Další zajímavou zprávou bylo stáhnutí soudní žaloby ze strany PPF, která žádala svolání mimořádné valné hromady, kde chtěla projednat odvolání představenstva a zveřejnění všech smluv mezi Sanofi-Aventis a Zentivou. Nadále se domníváme, že nabídka Sanofi-Aventis bude úspěšná (a firma překročí 50% vlastnickou hranici) a doporučujeme její využití.
Nejvíce růstovým titulem týden se staly akcie Unipetrolu (+9,0 % na 130 Kč). V případě Unipetrolu došlo k lehké korekci propadu z minulého týdne. Domníváme se, že páteční rezignace generálního ředitele pana Vleugelse by neměla mít na titul výraznější dopad. Naopak nejvíce ztrátovým titulem týdne byla Erste Bank (-7,3 %, 279 Kč). Důvodem bylo neočekávané zveřejnění předběžných výsledků, které zaostaly za odhady.
Příští týden již otevře svou výsledkovou sezónu i pražská burza. Jako první oznámí své podrobné výsledky Komerční banka, ve středu 18. února. Očekáváme, že KB vykáže za rok 2008 zisk ve výši 13,4 mld. Kč (+19,5 % r/r). Tento výsledek by měl potvrdit solidní výkonnost banky.
Opětovně bychom rádi připomněli, že v pátek 20. února končí nabídka Sanofi-Aventis na převzetí společnosti Zentiva za 1150 Kč/akcii. Očekáváme její vysokou úspěšnost (+80%) a následné kroky, které povedou k ukončení veřejné obchodovatelnosti akcií Zentivy. Doporučujeme nabídku využít.
Příští týden přinese z USA spíše menší várku ekonomických dat. Klíčové bude páteční zveřejnění spotřebitelské inflace, kde se očekává opětovně hodnota blízká nule (-0,1 % r/r). Z Eurozóny stojí za zmínku úterní ZEW (předstihový indikátor), který se očekává stále v záporných hodnotách (-27,5 bodu) nicméně by šlo o jisté zlepšení z předešlé úrovně (-30,8 bodu). Za Českou republiku budou v úterý zveřejněny maloobchodní tržby za leden, kde se očekává meziroční pokles o 0,7 %. I to by bylo zlepšením, oproti listopadovému poklesu o 6,3 %.
Celkový pohled na trhy bude záviset na víkendovém jednání amerických vrcholných představitelů o dalších krocích, jak pomoci USA ze současné recese a od problémů finančních institucí. Obchodování bude nadále volatilní.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.