Čtvrtek 23. září. Svátek má Berta.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

04.06.2010 | 19:35 0 Komentářů

Povolební týden se nesl až do pátečního odpoledne v poklidné a lehce pozitivní náladě, ale páteční obrat přinesl na trhy výrazné prodejce, kteří zapříčinili negativní účet za celý týden. Index PX poklesl o 3 % t/t na 1135 bodů. Hlavními zprávami týdne, které v pátek otočily obchodování, byly komentáře mluvčího maďarského premiéra, který se vyjadřoval k situaci v zemi a prohlásil, že Maďarsko bylo blízko k bankrotu a situaci připodobnil k Řecku. Dalším negativním impulzem byly horší data z měsíční americké nezaměstnanosti (pátek), která nenaplnila očekávání (431 tis. vs. oček. 536 tis. nových pracovních míst – navíc většina byla tvořena vládními pracovníky určenými na sčítání obyvatelstva – jednorázový efekt).
 
O předchozím víkendu se v ČR konaly volby do poslanecké sněmovny, které oproti předvolebním průzkumům dopadly ve prospěch středo-pravicových stran. Výsledek voleb, který prozatím nahrává vytvoření vlády středo-pravicové, která by měla za úkol zodpovědněji zacházet s veřejnými prostředky, nenechal dlouho čekat na odezvu ze strany ratingových agentur. Dnes (4. června) ratingová agentura Fitch zvýšila výhled suverénního ratingu země na pozitivní z neutrální.
Ze zajímavých akciových zpráv zmíníme účast ČEZu ve výběrovém řízení na podíl v polské energetické společnosti Energa, který (podíl) dle současných odhadů by mohl stát zhruba 6-8 mld. PLN (63-94 Kč na akcii ČEZu). Danou zprávu prozatím vnímáme neutrálně, protože zájem společnosti o polská aktiva je dlouhodobý a pro trh není novinkou. Akcie zakončila týden na 898 Kč (2,1% d/d).
Nejvíce rostoucím titulem týdne kromě AAA Auto (6,8 % na 18 Kč), které zveřejnilo v pondělí svá čísla za 1Q, která naznačila jistou stabilizaci, byl energetický CEZ (2,1% na 898 Kč). Společnost byla podpořena zprávami ohledně akvizičních příležitostí a navýšení podílu amerického fondu Capital Research and Management Company nad 3%. Naopak nejvíce klesajícím titulem na pražské burze byla Erste Bank (-11,5 % na 677 Kč). Celotýdenní propad byl zaznamenán až během pátku, kdy se objevily zprávy ohledně špatné makroekonmické situaci v Maďarsku podle agentur z úst mluvčího premiéra země, což znovuoživilo obavy nad bankovními portfolii těch bank, která obsahují mimo jiné i maďarské dluhopisy.
Zhoršená data z americké měsíční nezaměstnanosti budou pravděpodobně mít nepříznivý dopad i na obchodování v příštím týdnu a proto očekáváme spíše nervózní obchodování. Na druhou stranu páteční reakci trhů pokládáme za přehnanou a slova maďarských představitelů přiřazujeme spíše k politické rozpravě a snaze získat voliče na svou stranu díky nepopulárním opatřením, které země musí dělat vzhledem k dřívější nezodpovědné fiskální politice a následné záchraně MMF.
Z makroekonomických zpráv se investoři zaměří na středeční béžovou knihu, kde se bude sledovat komentář k ekonomice a potenciální naznačení, že by mohlo být oživení ovlivněno současnou situací kolem suverénního (státního) dluhu. Dále budou sledována páteční data o maloobchodních tržbách, které by měly snížit svůj růst na 0,2% z dubnových 0,4%. Eurozóna nemá na programu významnější data. Naopak je tomu v ČR, kde je na programu rušný týden (výběrově: běžný účet, inflace či nezaměstnanost), nicméně neočekáváme výraznější vliv na finanční trhy.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.