Pátek 24. září. Svátek má Jaromír.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

19.12.2008 | 17:44 0 Komentářů

Za uplynulý týden si index PX odepsal 0,5% na úroveň 818,7 bodu. Obchodování se neslo již v duchu vánoční nálady a bylo plně pod vlivem zahraničních událostí. Nejvíce sledovanou zprávou týdne bylo rozhodování amerického FEDu o úrokových sazbách. To překvapilo snížením hlavní úrokové sazby na 0,00 až 0,25% z 1,00%. Tento krok znamenal skokový růst amerických indexů a relativně pozitivní výsledek přinesl i pro ostatní globální trhy. Z české ekonomiky ČNB snížila sazby na 2,25% z 2,75% a tudíž je česká základní úroková sazba opět pod základní sazbou Eurozóny (2,50%).
Z domácích firemních zpráv byl nejvíce zajímavý výsledek dobrovolné nabídky ECM Group (mateřská společnost ECM REI) na akcie společnosti ECM REI. Společnost ECM Group byla v této dobrovolné nabídce za 303 Kč úspěšná a zvýšila svůj podíl v ECM REI na 76% z 30%. Dále ECM Group provedla privátní úpis akcií ECM REI za 24,2 mil EUR (navýšení vlastního jmění), pomocí něhož dále navýšila svůj podíl na 84%. Vzhledem k těmto krokům předpokládáme, že dalším postupem může být stažení společnosti z veřejné obchodovatelnosti. Po uplynutí doby nabídky se s ECM téměř neobchoduje. Páteční kurz 253,4 Kč (-4,2% t/t).
Nejvýkonnějším titulem týdne byly akcie mediální společnosti CME (375 Kč, +14,3%). V případě CME se domníváme, že pozitivně reagovala na zprávy o snížení sazeb v USA, kdy mohlo docházet k částečnému uzavírání krátkých pozic, které v případě tohoto titulu tvoří dle statistik agentury Bloomberg více jak 10% společnosti. Pozitivními zprávami jsou rovněž oslabování USD a jistá částečně pozitivní krystalizace politické situace na Ukrajině. Naopak nejvíce ztrátovým titulem týdne byly akcie Erste Bank (357 Kč, -11,6%). Bankovní sektor nadále pociťuje nepříznivé vlivy finanční krize a je neustále pod tlakem negativních zpráv. Například blízký konkurent Reiffeisen Bank oznámila, že veškerý zisk za prvních devět měsíců bude eliminován ve čtvrtém čtvrtletí díky ztrátám z investic do islandských aktiv a do investic spojených s Lehman Brothers.
Příští velmi zkrácený týden díky vánočním svátkům očekáváme nízké objemy a opět pohyb pod vlivem zahraničních událostí. Vzhledem k očekávaným nižším objemům bude pravděpodobně přetrvávat vyšší volatilita. Z českého firemního prostředí neočekáváme žádné zprávy.
Zprávy z USA budou ve znamení pravidelných informací z trhu domů, kde se očekávají stále slabá data (úterý). Dodávky dlouhodobé spotřeby (středa) by dle odhadů měly zaznamenat 3,0% pokles (-6,2% za říjen) a dále jen potvrdit nepříznivou situaci ekonomické aktivity.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.