Úterý 27. října. Svátek mají Šarlota a Zoe.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

23.04.2010 | 20:31 0 Komentářů

Předposlední dubnový týden byl z pohledu indexu PX neutrální, i když začátek týdne zprávy okolo Goldman Sachs probudily investorskou pozornost a na trzích proběhla vlna vybírání zisků. Samotný index PX zakončil týden jen s minimální změnou (+0,1% t/t) na úrovni 1296 bodů. Jak již zmíněno, stěžejní pro vývoj na světových trzích bylo již z předminulého týdne podané obvinění na Goldman Sachs ze strany americké Komise pro cenné papíry (SEC) za manipulaci s derivátovými instrumenty založenými na hypotéčních půjčkách (CDO). Úvodní ztráty se během týdne neutralizovaly díky dobrým výsledkům společností (bank) za 1Q2010 a solidním makroekonomickým datům. Vývoj kolem Řecka vyústil až v oficiální žádost o pomoc (úvěrování), která bude určena MMF.
Z domácích zpráv mezi nejvýznamnější vybíráme čtvrteční oznámení Unipetrolu o provozní výkonnosti v prvním kvartále tohoto roku. Marže byly ještě o malinko lepší, než jsme předpokládali, což bylo mírně nahrazeno větším poklesem objemů v segmentu retail, než byly naše předpoklady. Celkově z daných informací indikujeme, že se společnosti podaří v 1Q2010 dosáhnout pozitivního provozního výsledku na úrovni EBIT po několika záporných (či lehkého zisku) čtvrtletích. Titul na danou zprávu reagoval pozitivně a připsal si 8,5 % t/t na 191 Kč.
Komerční banka se od úterý 20. dubna obchodovala již bez nároku na hrubou dividendu ve výši 170 Kč, což představovalo 4% hrubý dividendový výnos. Nicméně i bez této dividendy byl o titul na trhu zájem především ze zahraničních účtů. Akcie zakončila týden na úrovni 4111 Kč (-1,7 % t/t), což je ovlivněno hlavně dividendou.
Nejvíce rostoucím titulem týdne byly akcie AAA Auto (+22,8 % na 17,9 Kč). Na titulu nedošlo v tomto týdnu k zásadním oznámením. Naopak nejvíce klesajícím titulem týdne bylo Orco (-5,0 % na 195,4 Kč). Okolo titulu je aktuálně mnoho spekulací jak dopadne valná hromada, kde by se mohlo rozhodovat i o budoucnosti současného managementu. Dochází stále nové informace o spekulacích ohledně podílů ve společnosti či navýšeních kapitálu.
Příští týden z pohledu domácího akciového trhu bude ve znamení začátku výsledkové sezóny za 1Q2010. V pátek 30. dubna zveřejní svá data Erste Bank. Očekáváme, že banka za 1Q zvýší provozní výsledek o téměř 16% r/r, ale díky 40% nárůstu opravných položek bude meziroční čistý zisk téměř nezměněn na úrovni 231 mil. EUR.
V úterý (27. dubna) bude poslední den, kdy se budou obchodovat akcie Philip Morris ČR s nárokem na hrubou dividendu 780 Kč (návrh managementu), což představuje 7,8 % hrubý dividendový výnos. Valná hromada, která by měla, mimo jiné, dividendu schválit se bude konat 30. dubna.
Globální trhy se budou nadále upírat na probíhající výsledkovou sezónu v USA. Dalším významným indikátorem pak budou makroekonomické výsledky, kde trhy budou nejvíce sledovat v USA úterní spotřebitelskou důvěru (oček. 53,7 z 52,5 bodu), středeční zasedání FEDu nad úrokovými sazbami (neočekává se změna a důležitý bude opětovně komentář) a konečně v pátek bude zveřejněn výsledek HDP za 1Q, kde se očekává růst 3,4 % (5,6 % za 4Q09).
Celkově očekáváme spíše stagnaci trhů v očekávání pátečního oznámení o HDP. Denní nálady budou determinovány probíhající výsledkovou sezónou či jednotlivými daty z makroekonomiky. Nadále bude vnímáno i dění kolem Řecka, kde může být důležité i případné jednání v průběhu víkendu.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.