Neděle 17. ledna. Svátek má Drahoslav.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

02.04.2010 | 19:31 0 Komentářů

Vzhledem ke zkrácenému obchodnímu týdnu, z důvodu Velkého pátku, na významné většině západních trhů byla po celý týden aktivita snížená. Průběh indexu PX byl v uplynulém týdnu obdobný jako v předchozím období, totiž lehké vybírání zisků do středy a následné oživení v druhé polovině týdne. Důvodem bylo lehké zklamání z dat o průběžné nezaměstnanosti agentury ADP. Nicméně absence negativních zpráv a očekávání pozitivních měsíčních dat z americké nezaměstnanosti a jejich konečné spíše příznivé vyznění (až páteční) posunulo trhy do růstového gardu.
Z domácích zpráv jsme ukončili výsledkovou sezónu za 4Q09. Konkrétně v úterý zveřejnil své výsledky tabákový koncern Philip Morris ČR. Společnost vykázala 40% r/r nárůst nekonsolidovaného čistého zisku na 2 147 mil. Kč, což odpovídalo našemu odhadu 2 168 mil. Kč. Management rovněž navrhuje výplatu hrubé dividendy ve výši 780 Kč/akcii (odhad 790 Kč). Posledním dnem pro nárok na dividendu je 27. dubna a 30. dubna se koná valná hromada. Titul na čísla splňující odhady reagoval 1,5% t/t růstem na 9 900 Kč.
V úterý rovněž představila svá čísla technologická společnost KIT Digital. Zde výsledky byly v souladu s již předběžně zveřejněnými hodnotami, a tudíž společnost vykázala 102% nárůst tržeb, ale čistý výsledek zůstává ve ztrátě 19,9 mil. USD (obdobná úroveň jako minulý rok). Akcie reagovala 3,8% r/r růstem na 251 Kč.
Z úterního pohledu poslední reportující společností byla developerská skupina Orco. Zde výsledky nenaplnily očekávání a byla vykázána ztráta 250,6 mil. EUR vůči projekci 216,6 mil. EUR. Rovněž hodnota čistých aktiv byla významně pod očekáváním na hodnotě 8,2 EUR/akcii vůči projekci 13,3 EUR/akcii. Dodatečnou informací bylo představení restrukturalizačního plánu, které je především založeno na prodloužení splatnosti dluhopisů, což bylo víceméně opakování již dříve řečeného. Titul reagoval poklesem o 4,7 % t/t na 190,6 Kč.
Ve středu zveřejnilo své výsledky AAA Auto, které svým ziskem z pokračujících operací ve výši 2,7 mil. EUR překonalo naše projekce 1,2 mil. EUR. Titul zakončil týden na úrovni 14,5 Kč, což představovalo 4,9% t/t nárůst.
Společností, která zakončila výsledkovou sezónu minulého roku je pojišťovna VIG. Nicméně ta dle očekávání nepřekvapila a korespondovala s již dříve vydanými prohlášeními, tedy čistý zisk před zdaněním za rok 2009 ve výši 441 mil. EUR. Návrh dividendy ve výši 0,9 EUR/akcii je rovněž v souladu s projekcemi. Titul si připsal 1,1 % na 1 005 Kč.
Nejvíce rostoucím titulem týdne byly akcie Unipetrolu (+9,7 % na 172 Kč). Akcie profitovaly ze zájmu dlouhodobého investora a ze zpráv ohledně vylepšení rozdílu mezi ropou Brent a Ural, což by mělo mít pozitivní dopad do marží. Naopak nejvíce klesajícím titulem týdne bylo právě Orco (-4,7 % na 190,6 Kč). Zde se projevily horší než očekávané výsledky a pokles hodnoty čistých aktiv, který byl hlubší než očekávání.
Příští pro ČR zkrácený obchodní týden (Velikonoce) bude plný makroekonomických dat. Mimo jiné to budou maloobchodní tržby (úterý), kde je stále očekáván za únor pokles 3,5 %, ale je nižší než o měsíc dříve -5,0 %. Dále zmíníme páteční průmyslovou výrobu (oček. růst na 7,5 % z 5,3%) a nezaměstnanost (očekávaná stagnace na 9,9 %). Z Eurozóny bude pravděpodobně zajímavé sledovat rozhodování ECB (čtvrtek), kde pravděpodobně sazby zůstanou nezměněny na 1,0 %, ale komentář může více akcentovat další postupy při ukončování nestandardních expanzivních kroků.
V Americe bude naopak relativně klidný týden na makrodata, nicméně investorům neuniknou data z trhu domů (pondělí), zápis ze zasedání FEDu (úterý) a průběžná data z nezaměstnanosti (čtvrtek).
Celkově očekáváme, že vzhledem k absenci významnějších dat se investoři mohou orientovat podle páteční (dnešní) spíše lépe vyznívající nezaměstnanosti a z tohoto důvodu očekáváme ještě pozitivní reakci trhu. Výsledková sezóna za 1Q2010 se s významnějšími tituly rozběhne až ob týden.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.