Pátek 22. ledna. Svátek má Slavomír.

Pravidelný týdenní komentář k trhu – 47. týden

26.11.2010 | 17:47 0 Komentářů

Na finančních trzích převládaly kupci a burzy se barvily do červené barvy. Jedním ze zdrojů nervozity se stalo další vyhrocení dluhové krize eurozóny, kterou nezastavilo poskytnutí pomocí Irsku a naopak začal stoupat tlak na aktiva (dluhopisy, akcie) dalších států (především Portugalsko a Španělsko). V regionu klidu nepomohlo rozhodnutí maďarské vlády fakticky znárodnit úspory domácností v druhém důchodovém pilíři.
Pražská burza, měřeno indexem PX, oslabila o 1,8 % t/t a v pátek uzavřela na 1127 bodech. V uplynulém týdnu pražská burza uzavřela výsledkovou sezónu za 3Q, když údaje o svém hospodaření reportoval KIT Digital, Pegas Nonwavens a realitní skupina Orco.
V pondělí oznámila společnost KIT Digital, že ve 3Q dosáhla tržeb 27,7 mil USD (151 % r/r) a provozní zisk (EBITDA) 4,4 mil. USD, vše v souladu s předběžnými údaji z 8.11. Na úrovni čistého zisku společnost zůstala ve ztrátě 8,0 mil. USD (0,34 USD na akcii) kvůli nákladům na integraci akvizic, přecenění derivátů a nepeněžních odměn managementu. Společnost dále oznámila, že v 1Q/2011 očekávají realizaci další větší akvizice. V pátek akcie uzavřela na 240,- (11,1 % t/t), což byl největší mezitýdenní růst na pražské burze. Korunovou cenu ovlivnilo i oslabení koruny o 3,4% t/t k dolaru.
Ve čtvrtek před otevřením trhu reportoval výsledky za 3Q Pegas Nonwovens. Tržby dosáhly 40,5 mil. EUR (35% r/r) díky růstu cen i objemu produkce. Provozní zisk (EBITDA) společnost reportovala  9,2 mil. EUR (+9,6 % r/r). Čistý zisk vzrostl o 36% na 8,2 mil. EUR, když velkou položku (4,8 mil. EUR) tvořilo kurzové zisky z přecenění dluhu. Výsledky na všech úrovních překonaly očekávání. Akcie ovšem výrazně nereagovala a v pátek uzavřela na 445, – (2,3 % t/t).
V pátek výsledkovou sezónu uzavřela realitní skupina Orco Property, který za 3Q10  oznámila tržby ve výši 65,2 mil. EUR (+20% r/r). Následně provozní zisk vzrostl o 19 % na 14,1 mil. EUR.  Čistý zisk dosáhl 4,2 mil. EUR, což je výrazné zlepšení proti ztrátě -1,4 mil. EUR před rokem. I přes dobré výsledky zůstává nejistota ohledně schopnosti firmy financovat své rozpracované projekty. Akcie Orca v pátek uzavřely na 191,5 (+6,7 % t/t), když posilovaly především na konci týdne.
 
Největší propad zaznamenaly akcie Fortuny (88,- Kč; -9,3 % t/t), které sráží dozvuky primárního úpisu. Nenaplnil se tzv. IPO efekt (okamžitý růst ceny po IPO) a krátkodobí investoři opouštěly titul.
 
Příští týden bude opět velmi bohatý na událostí. V Eurozóně ve čtvrtek bude zveřejněna struktura HDP za 3Q a také zasedá ECB. Změna sazeb není na programu, ale určitě pozornost bude upřena na případnou pomoc bankovnímu sektoru či snaha uklidnit bouřící dluhopisové trhy. V USA budou zveřejněny klíčové předstihové indikátory ISM průmyslu (středa) a ISM služeb (pátek), které by měly potvrdit pokračující oživení. Číslem týdne určitě bude páteční zaměstnanost. Trh očekává za listopad vytvoření 142 tis nových pracovních míst, což by byl výrazný signál oživení.
Evropské trhy může dát tížit dluhový problém Eurozóny a nelze vyloučit další ztráty. Naopak na druhé straně Atlantiku série pozitivních makročísel může působit opačně.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.