Pondělí 10. května. Svátek má Blažena.

Pravidelný týdenní komentář k trhu – 43. týden

29.10.2010 | 19:20 0 Komentářů

Finanční trhy se obecně v posledních dnech dostaly do fáze vyčkávání na zasedání Fedu (3.listopadu), které by mělo odstartovat další kolo kvantitativního uvolňování (nákupy dluhopisů). Mezitýdenní změny akciových indexů tak byly minimální i přes probíhající výsledkovou sezónu. Pražská burza, měřeno indexem PX, přidala 1,2% t/t a v pátek uzavřela na 1151 bodech.
Pražská burza během týdne vstoupila do nové výsledkové sezóny, když svoje finanční výkazy za 3Q prezentovala CME, Erste Bank a Unipetrol.
Ve středu 27.10. zveřejnila svoje výsledky mediální skupina CME. Tržby ve 3Q dosáhly 134,4 mil USD (5% r/r) a na úrovní OIBDA skončila společnost ve ztrátě 4,5 mil. Na úrovni EBIT se ztráta prohloubila na 25,3 mil USD. Ovšem díky výraznému efektu kurzových vlivů na úrovní čistého zisku společnost CME vykázala zisk 3,4 mil. USD. Výsledky na provozní úrovni skončily podle očekávání, pozitivním překvapením byla finanční úroveň (kurz).Tržní reakce byla ovšem negativní, když převážila poznámka o slabším výhledu na reklamní tržby v letošním roce. Akcie CME uzavřela na 418,5 (-6,4% t/t) a zaznamenala největší propad na pražské burze.
V pátek 29.10. svoje výsledky představila Erste Bank, která ve 3Q dosáhla čistý zisk 265 mil. EUR, což překonalo očekávání trhu (241 mil.). Banka dosáhla lepších výsledků na úrovni provozního zisku (1037 mil.) a pozitivem byl i růst úrokových výnosů (1391 mil.). Celkové vyznění výsledku bylo pozitivní, což ale nezabránilo vybírání zisků, v pátek akcie Erste Bank oslabily 1,7% a uzavřely na 802 korun, což odpovídá minimální mezitýdenní změně (+0,7% t/t).
Na závěr týdne oznámil svoje výsledky také Unipetrol, který za 3Q vykázal čistý zisk 175 mil korun a výrazně překonal očekávání (112 mil.). Na provozní úrovni EBIT (+238 mil) i na úrovni tržeb (22,5 mld.) byl výsledek mírně lepší než se očekávalo a tak celkové vyznění výsledků je pozitivní. Akcie Unipetrolu reagovaly v pátek růstem 3,1% na 200 korun (5,3% t/t)
 
Nejvýraznější růsty si připsal KIT Digital (+4,8 % t/t; 236 Kč), za růstem ovšem nestála žádná zpráva.
Příští týden budou finanční trhy určitě v očekávání události z USA – v úterý proběhnou volby do Kongresu a Senátu, které pravděpodobně přinesou vítězství opozičních republikánů. Klíčovou událostí bude středeční zasedání Fedu, které by mělo přinést oznámení dalšího kola kvantitativního uvolňování. V pátek budou ještě zveřejněny sledovaná měsíční data z trhu práce.
Ve čtvrtek zasedá domácí ČNB, přičemž zasedání bankovní rady je spojeno s rizikem zvýšení sazeb.
Příští týden na pražské burze pokračovat výsledková sezóna, když ve středu 3. listopadu svoje výsledky představí Komerční banka, která by měla vykázat čistý zisk 3,13 mld. korun. Čistý zisk by měl meziročně vzrůst téměř o 17% hlavně kvůli nižším nákladům na nesplácené úvěry.
Příští týden bude ve znamení čekání na Fed, které může přinést i mírné vybírání zisků. Akciové trhy za poslední 2 měsíce vzrostly o 10-15% v očekávání monetárního stimulu Fedu, což otvírá prostor pro realizaci zisků, pokud prohlášení Fedu naplní očekávání.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.