Pátek 17. září. Svátek má Naděžda.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

19.02.2010 | 18:42 0 Komentářů

Třetí únorový týden se nesl vesměs v pozitivní náladě. Index pražské burzy PX posílil mezitýdenně o 3,3 % na úroveň 1150 bodů. Rovněž zahraniční trhy byly v růstovém trendu v uplynulém týdnu. Důležitou zprávou týdne bylo zvýšení diskontní sazby amerického FEDu, což jen dále indikuje snahu postupně snižovat objem likvidity v ekonomice. Americká centrální banka obdobné kroky široce komentovala a postupně na to trh připravovala. Prvotní negativní impulz, který indikovaly futures na americké trhy by dle našeho názoru měl být vystřídán názorem, že FED v podstatě neuvažuje o tom, že by americká ekonomika byla ve špatném stavu a věří v ní (pozitivní signál).
Z domácích zpráv bylo důležité oznámení mediální společnosti CME (majitel domácího stanice TV Nova) o koupi bulharské jedničky na trhu společnosti bTV za 400 mil. USD. O dané akvizici se již delší dobu spekulovalo, ale až nyní došla do reálnějších podob. Náš názor je pozitivní vzhledem k dosažené ceně, která je nakonec nižší, než byly dřívější indikace. Akcie zakončila týden na úrovni 539 Kč (+6,2 % t/t).
Na pražském parketu začala výsledková sezóna za 4Q09 a to ve čtvrtek Komerční bankou. Ta vykázala zisk za poslední čtvrtletí roku ve výši 2,6 mld. Kč, což jen lehce překonalo očekávání (2,5 mld. Kč). Navrhovaná hrubá dividenda ve výši 170 Kč rovněž odpovídá očekáváním. Jako tradičně banka prokázala svoji konzervativnost a solidní predikovatelnost. Titul zakončil týden na úrovni 3770 Kč (+5,3 %).
Nejvíce rostoucím titulem týdne byly akcie developerské společnosti Orco (+9,3 % na 197,8 Kč). Během týdne se na titulu neobjevila významnější zpráva. Naopak nejvíce klesajícím titulem týdne byl Unipetrol (-1,1 % na 135,5 Kč). Titul byl bez kurzotvorných zpráv.
Příští týden bude domácí trh ve znamení výsledkové sezóny. Během týdne bude reportovat ve středu NWR a CME, ve čtvrtek Telefonica O2 a Unipetrol a v pátek pak Erste Bank a ČEZ.
V případě CME (majitel TV Nova) očekáváme za 4Q09 na provozní úrovni EBITDA zisk 33 mil. USD (-59% r/r) a čistou ztrátu 29 mil. USD oproti loňské ztrátě 314 mil. USD (odpis aktiv). Očekáváme, že investoři se spíše zaměří na informace k bulharské akvizici než na samotná čísla. V případě NWR očekáváme provozní zisk EBIT ve výši 14,8 mil. EUR (-88% r/r), což by však měl být první pozitivní výsledek na této úrovni za poslední tři čtvrtletí. Důležitá data o cenách a objemech na rok 2010 již byla zveřejněna a tudíž očekáváme, že samotné výsledky již příliš rozruchu nepřinesou.
Unipetrol by měl opětovně za 4Q09 vykázat čistou ztrátu, kterou očekáváme na úrovni 281 mil. Kč po loňské ztrátě 1,2 mld. Kč. Výsledky po zveřejnění obchodních dat by již neměly být výraznějším překvapením. Telefonica O2 CR by měla vykázat meziroční 5% růst na čistém zisku a solidní provozní marži EBITDA 42,9%. Investory bude zajímat návrh hrubé dividendy, který očekáváme ve výši 47,5 Kč (10,6% hrubý dividendový výnos). Rozpětí mezi odhady je 42-50 Kč. Loňská výše byla 50 Kč.
V pátek zveřejní výsledky Erste Bank, kde očekáváme čistý zisk za 4Q ve výši 315 mil. EUR po ztrátě 746 mil. EUR v 4Q08 (významný odpis goodwillu převážně z rumunských aktivit). Neočekáváme, že by mělo dojít k výraznému překvapení. ČEZ by dle odhadů měl vykázat 63,6% r/r nárůst čistého zisku na 9,2 mld. Kč. Pozitivním faktorem bude přecenění opce na podíl ve společnosti MOL. Opětovně by výsledky neměly být pro trh žádným překvapení a společnost by měla splnit svoje předchozí výhledy, respektive je lehce překonat.
Příští týden bude bohatý na makroekonomická data, a proto vybereme jen některá. Očekáváme, že investoři budou sledovat úterní spotřebitelskou důvěru (oček. lehké zhoršení na 54,8 z 55,9 bodů), čtvrteční objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (oček. 1,4 % z 0,3 %) a konečně v pátek revize HDP za 4Q09 (oček. 5,6 % z 5,7 %) a data z realitního sektoru.
Celkově očekáváme, že trh poměrně dobře prozatím vstřebal informace o řecké situaci a aktuálně čeká na další vývoj, který však pravděpodobně nastane až v polovičce března, kdy má být ukončen audit ze strany EU, ECB a IMF. Tedy pro příští týden nepředpokládáme z tohoto popudu žádné významné události. Trh bude sledovat makroekonomická data, kterých je na programu mnoho. Na poslední únorový týden jsme mírnými optimisty a čekáme pokračující lehce pozitivní trend.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.