Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

12.02.2010 | 18:47 0 Komentářů

Druhý únorový týden přinesl lehkou rekonvalescenci minulého týdne, kdy si pražský index PX připsal 1,8 % t/t a zakončil tak páteční obchodní seanci na úrovni 1113 bodů. Z globálního pohledu se investoři upínali především na jednání představitelů EU ohledně ne/pomoci Řecku. Již oznámení, že se prezident ECB Trichet chystá předčasně ukončit návštěvu Austrálie, aby se včas účastnil tohoto jednání, přinesla uklidňující sentiment. Nicméně v průběhu týdne se pod tlakem obdobných zpráv trh choval velmi neklidně (dle interpretace projevů jednotlivých členů EU) a nemohl najít jasný trend. Tomu však odpovídá i situace nejen kolem Řecka (otázka předlužených veřejných financí) a případná nelehkost nalezení řešení.
Z domácích zpráv jsme očekávali na čtvrteční výsledky Philip Morris Int. (mateřská společnost domácího Philip Morris ČR), kde se obvykle mohou najít určité indikace na český a slovenský trh. Dle očekávání byly informace jen velmi skromné a bez bližší kvantifikace, což však může poukazovat na fakt, že v posledním čtvrtletí roku nedošlo k výraznějším změnám a tudíž ke stabilizaci vývoje. Jen připomínáme, že díky nízké základně z roku 2008 (nedostatečné předzásobení) by rok 2009 měl vykázat solidní růsty. Trhy dle očekávání dané zprávy přešly víceméně bez reakce a titul zakončil obchodování na úrovni 9839 Kč (+2,0 % t/t).
Ve čtvrtek rovněž zveřejnila výsledky ČSOB. Očištěný čistý zisk (o jednorázové položky jako prodej slovenské pobočky 6 mld. Kč a přecenění CDO portfolia zhruba 1 mld. Kč) zaznamenal 10,5 mld. Kč či 17% pokles r/r. Důvodem byl nižší zisk z mezinárodních plateb, z nižších tržeb ze služeb zajištění (tzv. "hedging") a vyšším opravným položkám (zhoršené úvěrové portfolio – dopad současné ekonomické situace). Žádné bližší informace o očekávaném IPO na pražské burze nebyly zveřejněny.
Zajímavé bylo rovněž opětovně sledovat dění kolem Orca, kde viceprezident pan Vobruba uvedl, že banky zatím nenutí společnost k odprodejům aktiv a spíše jdou cestou odložení splatnosti. Rovněž uvedl, že hodnota portfolia nemovitostí se ke konci roku 2009 příliš neodchýlila od hodnoty 1,8 mld. EUR, která byla zveřejněna za 1. pololetí roku 2009. Vobruba zopakoval, že Orco připravilo obchodní plán, podle kterého by dluhopisy byly splaceny během 10 let. Trh dané zprávy vyhodnotil pozitivně a titul zakončil páteční obchodování na úrovni 181 Kč (+11,0 % t/t).
Z makroekonomických zpráv v pátek ČSÚ zveřejnil odhad vývoje českého HDP za 4Q09. Výsledek na hodnotě -4,2% r/r negativně překvapil očekávání (-2,7% trh a -3,4% r/r AFT). Rovněž data za EU byla zklamáním -2,1% vs. oček -1,9% r/r. Dané výsledky poukazují na to, že hospodářský vývoj je stále velmi křehký a návrat k lepším hodnotám bude spíše pozvolný.
Nejvíce rostoucím titulem týdne byly akcie developerské společnosti Orco (+11,0 % na 181 Kč). Trh pozitivně ohodnotil komentář viceprezidenta společnosti ohledně přístupu bank a vývoje hodnoty aktiv. Naopak nejvíce klesajícím titulem týdne bylo ECM (-3,0 % na 290 Kč). Titul byl bez kurzotvorných zpráv.
Pro příští týden budou investoři z domácích zpráv sledovat čtvrteční výsledky Komerční banky. Očekáváme, že banka za 4Q09 vykáže 25% pokles čistého zisku na 2,5 mld. Kč především díky mimořádným ziskům v minulém roce díky prodeji podílu v BCPP. Důležité bude rovněž vyjádření k výši hrubé dividendy, kde očekáváme návrh ve výši 170-180 Kč (minulý rok banka vyplatila 180 Kč).
Makroekonomická data z USA přinesou ve středu průmyslovou produkci (oček. růst 0,8% vs. 0,6%). Ve středu bude rovněž americký FED rozhodovat o sazbách, zde se jako tradičně žádná změna neočekává (0,00-0,25%) a investoři budou sledovat komentář k vývoji ekonomiky a budoucímu postoji k měnové politice. V Eurozóně bude v úterý zveřejněn indikátor ekonomického očekávání ZEW. Zde se očekává pokles optimismu na 41,5 z 46,4 bodů.
Celkově se naše očekávání stále nemění a předpokládáme, že obchodování bude nervózní a bude se čekat na další vývoj kolem situace s řešením řeckého zadlužení.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.