Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

22.01.2010 | 17:52 0 Komentářů

Třetí lednový týden se po úvodní euforii především v pátek vrátil pod pondělní zahajovací úrovně. Vyjádřeno indexem PX mezitýdenní změna na závěrečných 1183 bodech vykazuje lehký pokles o 0,2%. Důvodem pro především páteční vybírání zisků na českém, ale i světových trzích bylo zejména čtvrteční představení plánu bankovní regulace americkým prezidentem Barackem Obamou.
Uplynulý týden byl pro domácí trh poměrně zajímavý na informace, z nichž mezi nejvýznamnější považujeme dění kolem mediální společnosti CME, která odprodala svoje ukrajinské aktivity za zhruba 300 mil. USD (4,9 USD/90 Kč na akcii). Tuto informaci jsme vyhodnotili pozitivně z důvodu naší projekce záporného provozního výsledku pro Ukrajinu v následujících letech, která se tímto pro společnost nenaplní a rovněž pro vylepšení likviditní pozice. Akcie na zprávu reagovala pozitivně a zakončila obchodování na úrovni 566,4 Kč, což představovalo 15,6% mezitýdenní růst.
Další zajímavou zprávou bylo dění kolem umístění technologické společnosti KIT Digital na parket pražské burzy. Z posledních zpráv vyplývá, že došlo k novému úpisu pouze v USA a v Praze budou akcie obchodovány v rámci duálního listingu. I tak se však jedná v tomto roce o první nový titul, který se v Praze objeví.
Nejvíce rostoucím titulem pražského SPADu v uplynulém týdnu byly akcie mediální společnosti CME (15,4 % na 566,4 Kč). Investoři pozitivně ocenili odprodej ukrajinských aktiv. Dané prostředky zlepší hotovostní pozici společnosti a mohou mít potenciálně pozitivní vliv na hodnocení ratingových agentur, které aktuálně mají negativní výhled na titul. Naopak nejvíce klesajícím titulem týdne byla Erste Bank (-5,7 % na 741,3 Kč). Celkově se v bankovním sektoru negativně projevil projev amerického prezidenta o plánu na regulaci bank v USA. Daná událost rovněž patřila k rozhodujícím faktorům, které ke konci týdne posunuly finanční trhy níže.
Očekáváme, že v příštím týdnu může ještě pokračovat rozčarování nad plánem regulace bank v USA, který vyznívá spíše politicky než jako ekonomické opatření a tudíž může docházet k dalšímu vybírání zisků.
V USA bude v příštím týdnu zveřejněno velké množství ekonomických dat, která vedle výsledkové sezóny za 4Q09 budou ovlivňovat trh. Mezi nejzajímavější pokládáme úterní spotřebitelskou důvěru, kde se očekává lehké zlepšení (oček. 53,5 z 52,9 bodu). Středeční zasedání americké centrální banky FED nad úrokovými sazbami, kde bude důležitý opětovně komentář o stavu ekonomiky a o výhledu nad dalším vývojem měnové politiky. A především v pátek první odhad výsledku růstu HDP za 4Q09, kde se očekává růst o 4,5% z 2,2% za 3Q09. V průběhu týdne však budou zveřejněny i další důležité indikátory mimo jiné statistiky nových domů (středa), objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (čtvrtek) či index nákupních manažerů Chicaga (pátek).
Z domácího trhu neočekáváme žádné výraznější zprávy kromě zahájení obchodování s novou emisí KIT Digital a to v podmíněném režimu od pondělí 25. ledna. Jak jsme již psali výše, jedná se o duální obchodování (primární trh je americký NASDAQ).

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.