Neděle 26. září. Svátek má Andrea.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

15.01.2010 | 18:35 0 Komentářů

I druhý týden roku 2010 pokračoval v pozitivním gardu a přes nepříznivý pondělní začátek výsledkové sezóny v USA si index PX připsal téměř 2,5% na 1185,6 bodu. Nejvíce sledované události tohoto týdne, které ovlivňovaly finanční trhy, byly výsledková sezóna v USA a utahování monetární politiky Číny. Výsledková sezóna v USA jako tradičně začala výrobcem hliníku Alcoa, který nenaplnil očekávání analytiků, nicméně Intel přinesl kromě lepších čísel i pozitivní výhled pro první čtvrtletí roku. Stěžejní pro závěr týdne byly výsledky první z velkých amerických bank a to J.P. Morgan. Ta podala lepší výsledky na čistém zisku, ale investoři vnímají negativně horší příjmovou stránku výsledovky, než se předpokládalo.
 
Ze zajímavých domácích firemních zpráv vybíráme oznámení ceny za energetická aktiva, která odprodává NWR společnosti Dalkia CR a to za 3,2 mld. Kč. Dosaženou cenu transakce hodnotíme pozitivně vzhledem k našemu dřívějšímu odhadu, který byl konzervativnější. Získané prostředky pomohou vyřešit financování investiční činnosti a potenciálně snížit zadlužení, navíc budou mít pozitivní vliv i na hospodaření v prvním čtvrtletí letošního roku. Akcie zakončila obchodování na úrovni 193,6 Kč (+4,9 % t/t).
 
V případě Orca valné hromady držitelů dluhopisů opětovně nepřistoupili na nové podmínky navrhované společností, což nadále komplikuje situaci s restrukturalizací dluhu. Neakceptaci nových podmínek ohodnotil negativně i trh a titul zakončil páteční obchodování s 4,2% týdenní ztrátou na úrovni 170,5 Kč.
 
Nejvíce rostoucím titulem pražského SPADu v uplynulém týdnu byly akcie tabákové společnosti Philip Morris ČR (9,6 % na 9748 Kč). Na titulu se především v pátek projevila poměrně silná nákupní objednávka. Naopak nejvíce klesajícím titulem týdne bylo Orco (-4,2 % na 170,5 Kč). Jak popsáno výše trh přijal negativně nepřijetí upravených podmínek na restrukturalizaci dluhu ze strany držitelů dluhopisů.
 
V příštím týdnu bude pro trh pravděpodobně nejvýznamnější probíhající výsledková sezóna v USA, kde prim budou hrát především velké bankovní domy, které reportují své výsledky v nadcházejících dnech. Pro americký trh se jen pro připomenutí bude jednat o zkrácený obchodní týden, protože v pondělí jsou trhy zavřeny z důvodu svátku (Martin Luther King Day). Dominanci výsledkové sezóny upevňuje rovněž relativní absence významnějších makroekonomických dat v příštím týdnu. V Eurozóně bude v úterý zveřejněn indikátor ekonomického sentimentu ZEW. Očekávání jsou nezměněna na úrovni 48 bodů.
 
Celkově se domníváme, že výsledky bankovních domů mohou přinést lehké zklamání a tudíž by mohlo dojít k jistému vybírání zisků.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.