Pondělí 27. září. Svátek má Jonáš.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

08.01.2010 | 18:12 0 Komentářů

První týden roku 2010 proběhl na pražské burze v pozitivní náladě, kdy akcioví investoři pozitivně hodnotili růst cen komodit včetně ropy, která reagovala opětovným návratem nad 80 USD/barel v reakci na chladnější počasí a očekávání oživení v průmyslu. Index PX tak na počátku roku vystoupal na úroveň 1157 bodů, což představovalo růst o 3,6 % t/t. Globální hráči kromě vlivu komodit na finanční trhy s tradiční lehkou nervozitou očekávali páteční data o nezaměstnanosti (tzv: "nonfarm payrolls“) v USA za prosinec. Zde se předpokládalo, že dojde již k nulové ztrátě pracovních míst. Konečná data lehce nenaplnila očekávání a americká ekonomika si za prosinec odepsala 85 tisíc pracovních míst (oček. nulová změna). Nicméně reakce finančních trhů byla prozatím spíše mělká.  
 
Domácí trh byl hned v počátku roku překvapen zajímavou informací o plánovaném vstupu technologické společnosti KIT Digital na parket pražské burzy již v prvním čtvrtletí 2010 (první informace hovořili o přelomu ledna a února). Jedná se o společnost s tržní kapitalizací zhruba 2 mld. Kč a s denním průměrným zobchodovaným objemem 8 mil. Kč. Poslední informace hovoří o tom, že by se mělo jednat o tzv. "duální listing“, tedy stejný případ jakým je například CME, vedle amerického Nasdaqu by se akcie měla obchodovat i na BCPP.
 
Nejvíce rostoucím titulem pražského SPADu v uplynulém týdnu byly akcie těžební společnosti NWR (14,2 % na 184,6 Kč). Na titulu se pozitivně projevil zájem investorů o komoditní tituly a silné nákupní doporučení od americké banky. Naopak nejvíce klesajícím titulem týdne byla Komerční banka (-4,3 % na 3760 Kč). Na akcii neproběhla žádná firemní zpráva, která by byla kurzotvorná, a tudíž se můžeme jen domnívat, že s krátícím se časem plánovaného IPO konkurenční ČSOB může docházet k uvolňování prostředků.
 
Prozatímní poměrně mírná reakce trhů na horší data z trhu práce USA dává naději na pokračující pozitivní reakci přinejmenším i v části příštího týdne.
 
Investoři se zaměří na počátek výsledkové sezóny za 4Q09 v USA. V pondělí jako obvykle započne výsledkovou sezónu výrobce hliníku společnost Alcoa. Na konci týdne (pátek) pak má stále na programu zveřejnění výsledků americká banka J.P. Morgan. Prozatím se o výsledcích nějak výrazněji nehovoří, ale nepochybně to budou právě ony, které mohou přinést více vzruchu do klidného období z konce minulého roku.
 
Sledovaná ekonomická data v USA budou čtvrteční maloobchodní tržby za prosinec (oček. 0,4% z 1,4%) a pak páteční data o spotřebitelské inflaci rovněž za prosinec (CPI), kde se očekává zvýšení na 2,8% r/r z 1,8% r/r.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.