Středa 12. května. Svátek má Pankrác.

Pravidelný týdenní komentář k trhu – 28. týden

10.07.2009 | 18:35 0 Komentářů

Pražská burza si v uplynulém týdnu prošla nevýrazným obchodováním. V pátek index PX uzavřel na 889 bodech a v mezitýdenním srovnání přidal 1,5 %. Jedná se o první růst po měsíci, protože předchozí 3 týdny v řadě burza klesala. Pro pražskou burzu zkrácený týden přinesl mírné oživení aktivity v porovnání s předchozím týdnem, ale i tak objemy obchodů zůstávaly pod dlouhodobým průměrem. Celosvětové akciové trhy včetně domácí burzy vyčkávají na to, co přinese výsledková sezóna, kterou v USA oficiálně zahájila ve středu večer Alcoa, ale klíčové výsledky začnou přicházet až od příštího týdne.
 
Celkově celý týden byl skoupý na jakékoliv významné zprávy doma i v zahraničí.
 
Největší růsty si připsaly akcie ECM (+10,6 % t/t), přičemž celý růst se soustředil do čtvrtečního obchodování a ve zbylých dnech byly změny cen akcií minimální. Nárůst ceny akcii ECM se udál bez jakékoliv zprávy.
 
Výraznější růsty také zaznamenala Komerční banka (+5,5 %). Bankovní titu vzrostl na 2680 korun jako korekce předchozích ztrát, protože během června Komerční banka spíše ztrácela. Zájmu investorů se také celý týden těšila Telefónica O2, jejíž akcie vzrostly o 5,0%, a po 2 měsících se cena krtáce dostala na úroveň 440 korun.
 
Největší ztráty postihly mediální společnost CETV. Její akcie klesly o 14,3 % na 330 korun, když se ve zvýšené míře projevila nervozita u amerických investorů, a akcie zaznamenaly hlavní prodejní tlak v polovině týdne. Obchodování na pražské burze tento negativní vývoj spíše vyrovnávalo a tlumilo. 
 
Větší pokles zaznamenalo také Orco (-5,9%) a cena akcií této developerské společnosti pokračuje již více jak 2 měsíce v klesajícím trendu, během kterého titul ztratil již více jak 30 % a klesly na hranici 145 korun.
 
Příští týden u nás nečekáme významnější korporátní události. Naopak v USA začnou reportovat své výsledky za 2Q americké banky, což by mohlo ovlivnit náladu na trhu. Z hlediska makrodat budou zveřejněny v USA maloobchodní tržby za červen (úterý), které by měly vykázat mírný růst (0,5%) a přinést další důkaz o stabilizace spotřebitelské poptávky. Dále ještě budou zveřejněna inflační data (výrobní i spotřebitelská). Ve středu bude zveřejněn zápis ze zasedání Fedu, který poskytne podrobnější komentář o stavu americké ekonomiky.
 
U nás budou v pondělí zveřejněna detailní čísla o průmyslové výrobě za květen, když ČSÚ oznámila pokles o 21,7%. V úterý ČSÚ oznámí maloobchodní tržby za květen, u kterých se čeká meziroční pokles kolem 2%. Dále bude oznámena platební bilance běžného účtu za květen (úterý) a průmyslová inflace (ve středu).

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.