Pátek 14. května. Svátek má Bonifác.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

18.09.2009 | 19:52 0 Komentářů

Uplynulý týden se index PX za relativně nízkých objemů postupně posouval směrem vzhůru. Konečná páteční hodnota byla na úrovni 1155,6 bodů, což představovalo mezitýdenní vzrůst o 1,2 %. Důvodem pro pozitivní vývoj bylo obchodování v zámoří, které díky dobrý makroekonomickým zprávám (maloobchodní tržby a průmyslová produkce) rovněž vykázalo pozitivní mezitýdenní vývoj. Index Dow Jones překonal poměrně lehce hranici 9800 bodů a zdá se, že další metou bude úroveň 10000 bodů. Jen pro doplnění jedná se o nejvyšší úroveň od konce září 2008.
Celkově byl uplynulý týden dle očekávání spíše sporý na významné firemní události. Ve čtvrtek byla poslední možnost, kdy si investoři mohli zakoupit akcie společnosti Pegas s nárokem na hrubou dividendu 0,9 EUR/akcii při standardním T+3 vypořádání. Daná výše dividendy představovala hrubý dividendový výnos 4,8 %. Dále mezi zajímavé zprávy řadíme oznámení společnosti Pegas, že svou funkci člena představenstva společnosti opouští současný finanční ředitel pan Aleš Gerža. Odchod pana finančního ředitele byl pro investory poněkud překvapivý, ale trh zprávu vstřebal bez větších problémů. Titul zakončil týden na úrovni 469 Kč (-2,0 % t/t).
Další zajímavou událostí bylo dle očekávání neusnášeníschopnost valné hromady (15. září) společnosti Orco z důvodu nízké účasti. Tuto situaci trh včetně nás předpokládal, a tudíž neměla větší vliv na obchodování. Akcie zaznamenala 2,6% týdenní pokles na úroveň 224 Kč.
Nejvíce rostoucím titulem týdne na pražské burze byly akcie mediální společností CME (+15,4 % na 661 Kč). V případě CME pozorujeme neochotu investorů prodávat. Vlastníci akcií sází na rychlý obrat hospodářského cyklu. Současně dle našeho dochází k pokrývání krátkých (spekulace na pokles) pozic. Naopak nejvíce klesajícím titulem byl CEZ (-3,1 % na 908 Kč). Na titulu nebyly zveřejněny žádné významné (kurzotvorné) zprávy, nicméně na trhu je vidět již delší dobu poměrně silný prodejce, který způsobuje, že se cena stále drží kolem úrovně 900 Kč/akcii.
Příští týden bude opětovně zajímavý pro investory držící podíl ve společnosti Orco, protože se 24. září (čtvrtek) koná valná hromada držitelů dluhopisů. Zde se bude diskutovat nad restrukturalizací právě dluhopisů. Jen připomínáme, že současná soudní ochrana před věřiteli je platná do 25. září, nicméně může být prodloužena, což předpokládáme.
Z makroekonomického pohledu budou investoři sledovat zasedání americké centrální banky FED, která ve středu bude opětovně rozhodovat o úrokových sazbách (0,0-0,25%). Neočekává se žádná změna a posluchači se zaměří hlavně na doprovodný komentář o stavu ekonomiky. Dále budou v zámoří zveřejněna během týdne různá data z trhu nemovitostí. V pátek pak bude ještě zajímavé sledovat výsledek indikátoru "objednávky zboží dlouhodobé spotřeby", který může dále poukázat na to, jakým směrem se aktuálně vyvíjí americká ekonomika. V případě domácích makroekonomických zpráv bude ve čtvrtek na programu rozhodování ČNB ohledně úrokových sazeb. Neočekává se žádná změna na úrovni 1,25%. Neměnné úrokové sazby by neměly mít významnější vliv na domácí finanční trh.
Celkově se i pro příští týden domníváme, že aktivita zůstane spíše nižší. Zveřejnění zprávy o stavu ekonomiky americkým FEDem může nadále podpořit pozitivní gard na světových burzách. Limitujícím faktorem může být pouze fakt otázky udržitelnosti současného pozitivního sentimentu vzhledem k ocenění především na akciových trzích, které se nám zdá již poměrně optimistické.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.