Sobota 31. října. Svátek má Štěpánka.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

14.12.2018 | 17:31 0 Komentářů
Dění na světovém trhu
V průběhu týdne se sledovalo dění kolem tzv. Brexitu. Konkrétně očekávané hlasování samotné Británie o dohodě s EU, které se nakonec odložilo. Pozice premiérky Mayové se zdá být poněkud slabá a trhy se obávají tzv. tvrdého vystoupení Británie z EU. Takový postup by znamenal především velkou nejistotu, která by byla doprovázena prodejním tlakem. Vedle Brexitu se trhy nadále věnují tématu obchodní dohody mezi USA a Čínou. Jakékoliv zprávy jsou trhem analyzovány a spekuluje se nad finální (ne)dohodou mezi oběma zeměmi. Jen připomínáme, že je aktuálně aktivní dohoda o odložení jakýchkoliv nových korků o 90 dní od zasedání G20. Nervozita ohledně Brexitu působí na trhu zvýšenou volatilitu. Zámořské trhy zakončily týden v červené nule. Evropa v podobě indexu DAX dokázala odolat a přidat 0,7 % t/t. Na domácím trhu úřadovali prodejci a index PX se posunul o 1,2 % t/t níže na 1028 bodů.
 
Společnosti na BCPP
V četnosti zpráv k domácím titulům se již projevuje předvánoční nálada. I tak jsme se zaměřili například na dění v CME. Kde podle hlášení regulátorovi odstoupili dva členové představenstva Paul Cappuccio a Denis Shapiro k 4. 12. ze svých funkcí. Do představenstva byl naopak jmenován Trey Turner, a to majoritním akcionářem Warner Media patřícím do skupiny AT&T. Titul zakončil týden na 73,1 Kč (+0,7 % t/t).
 
Z jiných zpráv ÚOHS stanovil společnosti KMV podmínku, aby mohla koupit českou a slovenskou pobočku PepsiCo. Podle ÚOHS musí KMV prodat závod Toma. Pokud k tomu dojde, tak by kupcem mohla být Kofola, čímž by posílila svůj podíl na českém trhu. Kofola již dříve avizovala, že se případným akvizicím rozhodně nebude vyhýbat. Titul zakončil páteční seanci na 286 Kč (+1,8 % t/t).
 
Z pohledu celého týdne nejvíce rostly akcie Stock Spirits (+3,5 % t/t na 62,1 Kč), které již druhý týden pokračují v růstu po solidních výsledcích za 3Q. Naopak nejhůře se dařilo společnosti AVAST (-5,0 % t/t na 76,5 Kč). Důvodem je pokračující globální výprodej v technologickém sektoru a rostoucí riziko takzvaného tvrdého Brexitu, což dopadá na společnost vzhledem k tomu, že jsou akcie primárně obchodovány v Londýně.  
 
Výhled na příští týden
Předvánoční týden bude patřit zasedání Fedu, který ve středu (19.12.) zřejmě zvýší sazby o 25 b.b. Investoři se zaměří především na tiskovou konferenci, kde bude představen ekonomický výhled a odhad bankéřů na vývoj sazeb v příštím roce. Trh je nastaven na zhruba 1-2 zvýšení v roce 2019. Právě z tohoto očekávání může na trh přijít zajímavý impulz. Vedle Fedu se bude stále diskutovat o dění kolem Brexitu. Celkově bychom pro příští týden očekávali stále nervózní obchodování kvůli výše zmíněným faktorům.
 
Na domácím trhu připomeneme páteční rebalancování regionálních CECE indexů. Z akcií na pražské burze se úpravy přímo týkají akcií Monety Money Bank a CETV, u kterých dojde k mírnému zvýšení váhy. Podobné události většinou vedou ke zvýšené volatilitě a nárůstu zobchodovaných objemů.
 
Ve čtvrtek bude zasedat ČNB, kde se však změna sazeb neočekává. Bankéři zřejmě vyčkají až na nová data a prognózu, která by měla být v únoru příštího roku.
 
Z makroekonomického výhledu se v USA zaměříme na středeční Fed, kde se očekává zvýšení o 25 b.b., páteční objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (oček. 1,8 po -4,3 % m/m) a spotřebitelský sentiment Univerzity z Michiganu (oček. beze změny 97,5 bodu). V Německu se zaměříme na úterní indexy IFO, které by měly opětovně mírně poklesnout. 

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.