Čtvrtek 06. května. Svátek má Radoslav.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

11.09.2009 | 18:37 0 Komentářů

Komentář k trhu
Český akciový trh v průběhu minulého týdne prakticky stagnoval a index PX zakončil týden na hodnotě 1147 bodů. Světové akciové trhy pokračovaly v růstu, například index Dow Jones posílil o 2 %. Náladu investorů ve střední Evropě částečně pokazila slabá data z průmyslu za červenec (průmyslová výroba za červenec v ČR poklesla o 18,2 % r/r).
Největší růst zaznamenaly v týdnu akcie CME (+12,4 % t/t), uzavřely na 573 Kč. Titul tak pokračuje v růstovém trendu, který souvisí s růstem akciového trhu. CME v pátek ohlásila, že upsala dluhopisy za 200 mil. USD na refinancování svého dluhu. Akcie NWR posílily v týdnu (+12,1%) na nová letošní maxima a zakončily obchodování na 172,5 Kč/akcii, přičemž celkově si letos připsaly již 134 %. Za tímto výkonem stojí růst cen komodit na světových trzích a informace o zlepšené poptávce po koksu, kvůli které NWR odkládá uzavření své provozovny Šverma. Obecně je poptávka tažena zlepšující se situací v ocelářské výrobě, když meziměsíční růst produkce pokračoval po červenci i v srpnu. Výrazněji rostly i akcie Pegasu, které se po oznámení termínu výplaty dividend obchodovaly na konci týdne za 478 Kč (+7,6 % t/t). Bez nároku na dividendu ve výši 0,9 EUR (22,9 Kč, 4,8% div. výnos) se akcie Pegasu budou obchodovat od 18. září. Akcie Orka výrazněji nereagovaly na oznámení plánu restrukturalizace dluhopisů a zakončily obchodování na 232,6 Kč/akcii (+2,3 % t/t). O 8,5% poskočily po zprávách o zájmu Unipetrolu o 16,3% Shellu v České Rafinérské o 8,5% t/t a uzavřely na 142 Kč/akcii.
Největší pokles zaznamenaly v týdnu akcie Telefóniky O2 (-11,9 %). Tento propad však souvisí s tím, že je akcie již od pondělí 7. září obchodována bez nároku na dividendu ve výši 50 Kč/akcii. Akcie TEF O2 celkem oslabily o 59 Kč, tedy o 9 Kč po očištění o výši dividendy. 
 
Výhled
Příští týden očekáváme obchodování v podobném duchu jako v týdnech předchozích, tedy pokračující růst. Ten by však měl být pouze mírný a trhy by měly spíš přešlapovat na místě. Očekávaná zářijová korekce stále nepřichází, nákupní apetit investorů je stále vidět, ačkoliv se většina akcií jeví jako drahá.
Akciové trhy ovlivní v příštím týdnu zveřejnění maloobchodních tržeb v USA (v úterý 15. září). Trh očekává, že maloobchodní tržby vzrostou za srpen o 1,7 % m/m po poklesu o 0,1 % v červenci. Očekáváme, že by tento údaj mohl trhy spíše pozitivně překvapit. Celkově však maloobchodní tržby v USA spíše stagnují. Růst maloobchodních tržeb je podpořen šrotovným na nákup automobilů, a tento faktor tak již nebude ovlivňovat maloobchodní tržby v září.
Příští týden přinese také informace o restrukturalizaci developerské společnosti Orco, která svolala na úterý 15. září mimořádnou valnou hromadu, pořádá setkání se zástupci držitelů dluhopisů a také setkání s Colony Capital (tento fond chce kapitálově vstoupit do Orka). Očekáváme, že mimořádná valná hromada nebude usnášeníschopná. Na setkání se zástupci dluhopisů se bude představovat restrukturalizační plán, který bude schvalovat valná hromada držitelů dluhopisů 24. září. Neočekáváme výrazný dopad zveřejněné informace na cenu akcií Orka.
Příští týden ve čtvrtek (17. září) se budou akcie Pegasu naposledy obchodovat s nárokem na dividendu ve výši 0,9 EUR (22,9 Kč, 4,8% div. výnos) a do této doby se dá očekávat nákupní zájem. O tuto výši dividendy by poté měly akcie Pegasu v pátek (18. září) propadnout. Jinak se nám již akcie Pegasu jeví jako relativně drahé.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.